Polecamy
10,00 PLN 27,00 PLN

Opracowanie: „Jan Muszkowski: ludzie, epoka, książki. Tradycje i kontynuacje” obejmuje... więcej >

Spotkanie w sprawie ustawy o książce

Data dodania: 22.11.2012

Spotkanie w sprawie ustawy o książce

16 listopada 2012 roku w siedzibie PIK-u odbyło się pierwsze spotkanie nt. ustawy o książce. Polską Izbę Książki reprezentowali członkowie Rady z Sekcji Wydawców Beletrystycznych pani Sonia Draga z Wydawnictwa o tej samej nazwie, pan Maciej Makowski prezes Wydawnictwa Prószyński Media Sp. z o.o. i pani Grażyna Szarszewska Dyrektor Generalny Rady PIK a IKP - Zarząd w pełnym składzie trzyosobowym.

Po słowie wstępnym przedstawiciele PIK-u przedstawili „Założenia do projektu ustawy o książce” w wersji zbliżonej do tej przedstawionej przez Kancelarię Prawną na Targach Książki w Krakowie 5 listopada 2010 roku natomiast przedstawiciele IKP przekazali stronie PIK-owskiej komplet materiałów w tym:

 

  1. Stanowisko WZ Członków IKP z 4 listopada 2011 r.,
  2. Projekt zapisów ustawy ustalania cen książek wraz z uzasadnieniem przyjętym przez Radę IKP,
  3. Projekt przepisów dotyczących ustalania cen książek – przygotowany przez Instytut Książki i Uniwersytet Jagielloński,
  4. Projekt ustawy w 2 wersjach przyjęty na III Zjeździe OSK w lutym 2006.

Zebrani jednoznacznie stwierdzili, że należy zrobić wszystko, aby doszło do uchwalenia ustawy o książce, w której określono by:

  • Obowiązek stosowania stałej ceny katalogowej we wszystkich kanałach sprzedaży detalicznej przez określony czas,
  • Udzielanie maksymalnego rabatu określonemu odbiorcy w określonych warunkach,
  • Wyłączenie spod ustawy książek używanych, rynku wtórnego, antykwarycznego, książek rzadkich, wydań specjalnych, książek uszkodzonych, ze śladami zniszczenia.

Strony ustaliły miesięczny czas na ustosunkowanie się do założeń i na następne spotkanie zaproszenie pozostałych przedstawicieli organizacji społecznych z branży księgarsko-wydawniczej. Ze strony IKP będą to przedstawiciele Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Księgarzy z siedzibą w Łobzie i Stowarzyszenia Księgarzy Polskich.

Źródło: IKP


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP