Polecamy
Katarzyna Biernacka-Licznar 25,00 PLN 41,00 PLN

Rozprawa jest pierwszym syntetycznym rozpoznaniem recepcji włoskiej literatury dziecięcej w Polsce. Z... więcej >

Jesienne spotkania w Piekoszowie

Data dodania: 22.11.2012

Jesienne spotkania w Piekoszowie

MANULA KALICKA 8 PAŹDZIERNIKA

Goszcząca u nas 8 października autorka ukończyła polonistykę i dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obecnie studiuje historię sztuki. Zadebiutowała powieścią "Tata one i ja" w 2002 roku. Innymi publikacjami tej autorki są: "Szczęście za progiem", "Wirtualne zauroczenie", "Rembrandt wojna i dziewczyna z kabaretu. Ponadto bardzo ciekawą pozycją, o której mówiła autorka podczas spotkania jest książka „Gdzie jest głowa Emily Kaye?”, opowiadająca historie kilku morderstw na przełomie XIX i XX wieku.

Oprócz tego nasz gość wspomniał o początkach swojej pisarskiej drogi, która zaczęła się od kilku opowieści zamieszczonych w popularnych czasopismach. Jak twierdzi Manula Kalicka pisanie to nie tylko jej hobby ale także możliwość oderwania się od szarej rzeczywistości.

ANDRZEJ STASIUK 12 PAŹDZIERNIKA

Prozaik, poeta i dramaturg, Andrzej Stasiuk gościł w bibliotece w Brynicy 12 października. Opowieści o podróżach i różnicach pomiędzy poszczególnymi krajami, były głównymi tematami spotkania.

Nasz gość przyznał, że literatura to najważniejsza rzecz w jego życiu. Stwierdził, że gdyby nie miłość do książek, nie osiągnąłby niczego, co posiada teraz. Autor posiada niezwykle doskonałą pamięć, której dowodem są szczegółowe opisy miejsc, sytuacji. Książki Andrzeja Stasiuka nie dość, że są wzbogacone o najdrobniejsze szczegóły, to na dodatek skłaniają czytelnika do refleksji, do obiektywnego spojrzenia na konkretne wydarzenie. Jak powiedział nam pisarz, jego książki to najczęściej opis jego własnych doświadczeń i przeżyć.

Spotkanie przebiegło w bardzo dobrej atmosferze. Andrzej Stasiuk przedstawił się nam jako osoba o mocnym charakterze, jednak ulegająca refleksjom, chwilom zastanowienia. Po spotkaniu był czas na autografy oraz pamiątkowe zdjęcia.

OLGA RUDNICKA 16 PAŹDZIERNIKA

„Martwe jezioro”, „Lilith”, „Zacisze 13” to jedne z najważniejszych publikacji Olgi Rudnickiej, którą mieliśmy okazję gościć 16 października. Z Autorka opowiadała nam także w jaki sposób rozpoczęła się jej przygoda z literaturą oraz kiedy tak naprawdę narodziła się w niej pasja do pisania. Oprócz opowieści o początkach pisarstwa, pierwszym spotkaniu autorskim, autorka mówiła także o swojej pracy w Komitecie Pomocy Społecznej w Śremie, gdzie pracuje już od 4 lat.

Jak powiedział nam nasz gość, mimo, że to bardzo ciężka praca, to jednak przebywanie z tamtymi ludźmi, pomaganie im sprawia niesamowitą przyjemność, napełnia nową energią. O swojej pracy, osiągnięciach, relacjach ze spotkań mówi także na swoim autorskim blogu, który – jak twierdzi – umożliwia jej bezpośredni kontakt z czytelnikami, dzięki czemu ma wgląd na to jak odbierają jej twórczość oraz jakie mają o niej zdanie.

BARBARA RYBAŁTOWSKA 26 października

Barbara Rybałtowska, pisarka, aktorka, autorka tekstów piosenek gościła w bibliotece 26 października. Autorka w świecie literatury zasłynęła nie tylko biografiami (m.in.: „Barbara Brylska w najtrudniejszej roli”, „Iga Cembrzyńska i Andrzej Kondratiuk – sama i w duecie”) ale przede wszystkim sagą, w skład której wchodzą: „Bez pożegnania”, „Szkoła pod baobabem”, „Koło graniaste”, „Mea Culpa” i „Czas darowany nam”.

Jak mówi pisarka w przygotowaniu jest planowana ostatnia już część pt.: „Jak to się skończy”. Nasz gość oprócz opowieści o karierze literackiej, mówił także o swoich zamiłowaniach malarskich. Ciekawą informacją jest to, że obrazy Barbary Rybałtowskiej wystawiane były w Warszawie i Paryżu. Autorka przyznała, że najchętniej maluje przyrodę, portery i zwierzęta. Na zakończenie wzorem spotkań ubiegłych, była możliwość otrzymania autografu oraz zrobienia wspólnego zdjęcia. Ponadto wylosowano 2 książki pisarki, które trafiły w ręce czytelników.

MICHAŁ PAULI 6 listopada

6 listopada ponownie gościliśmy autora książki „12 x śmierć”, Michała Pauli. Tym razem pisarza o swoim tragicznym doświadczeniu opowiadał w bibliotece w Rykoszynie.

Na to spotkanie przyszła bardzo liczna grupa osób. Opowieści o tradycjach, kulturze i sposobie życia Tajlandczyków, wzbogacone zostały przez prezentację zdjęć. Michał Pauli wykazał się ogromną wiedzą na temat społeczności i obyczajów Tajlandii.

Podczas spotkania istniała również możliwość wygrania i zakupu nowszego – uzupełnionego o niektóre fakty – wydania książki „12 x śmierć”. Dwie z nich trafiły w ręce czytelników. Oprócz tego nasz gość z radością rozdawał obecnym autografy.

MONIKA SAWICKA 13 listopada

13 listopada w bibliotece w Piekoszowie gościła Monika Sawicka, autorka, która znana jest czytelnikom z takich książek jak „Serwantka”, „Kruchość porcelany”, „Gra wstępna”. Monika Sawicka podczas spotkania opowiadała nie tylko o swojej twórczości, ale bardzo chętnie mówiła także o historiach – czasem zaskakujących i tragicznych – z własnego życia. Bardzo dobrym przykładem jest wspomniana wcześniej publikacja „Kruchość porcelany”, która powstała w związku z przykrymi doświadczenia małżeńskimi autorki.

Całe spotkanie przebiegało pod znakiem wartości najważniejszych uczuć – przyjaźni, szczęścia i miłości, dzięki czemu nasz gość dał się poznać jako osoba – mimo przeszkód – pozytywnie nastawiona do życia, do ludzi, ufająca im czasem bezgranicznie.
Na zakończenie spotkania do rąk czytelniczek trafiły dwie powieści Moniki Sawickiej, które można było także zakupić. Ponadto istniała także możliwość bezpośredniej rozmowy z pisarką oraz otrzymania autografu.

Kolejne spotkania:

 


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP