Polecamy
47,00 PLN

Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE... więcej >

Książka za kraty

Data dodania: 04.12.2012

Niepotrzebne książki nie muszą trafić na makulaturę. Można przekazać je więźniom. Akcja czytelnicza „Książka za kraty” rusza po raz czwarty.

Za kratami rawickiego wiezienia siedzą więźniowie, którzy uczą się czytać i pisać. Chcą w przyszłości zdać maturę, mimo że dziś są wtórnymi analfabetami. Za murami mają bibliotekę. Jej zbiory to w większości lektury sprzed 50 lat. Na półkach leżą broszury propagandowe, podręczniki do niekompletnych lekcji historii, książki z przedawnionymi newsami z dziedziny fizyki, chemii, biologii. Więźniowie nie chcą tracić kontaktu ze światem. Książka to dla nich jedna z takich szans.

Przejrzyjcie szafy i półki. Sprawdźcie biblioteczki, magazyny i piwnice. Na pewno znajdziecie w nich książki, które przeczytaliście kilka razy, uznaliście za niepotrzebne, nieprzydatne i nieaktualne dla siebie. Wiem, ile książek można zgromadzić za życia i nigdy do nich nie powrócić. Więźniowie chcą czytać to, co wszyscy: książki fabularne, hity wydawnicze, podręczniki do współczesnej historii, komiksy, dobre gazety, książki do nauki języków obcych. Otwórzcie szafy w swoim domu, dzięki temu ktoś po drugiej stronie muru otworzy swoją głowę.

Akcję wsparli, m.in. Galeria Narodowa Zachęta, Centrum Sztuki Współczesnej, Wydawnictwo Zielone Brygady, Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego, Lampa i Iskra Boża, National Geographic, RED – akcja, Rita Baum, pisarka Olga Tokarczuk, Inga Iwasiów, Izabela Filipiak, reportażystka Małgorzata Szejnert, Jędrzej Morawiecki, publicystka Agnieszka Graff, krytyk sztuki Andrzej Kostołowski, redakcja Gazety Wyborczej, portal społecznościowy Wywrota.pl, Biblioteka Ewangelikalnej Wyższej Szkoły Teologicznej.

Źródło: ngo.pl


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP