Polecamy
42,00 PLN

Książka dostępna w serwisie IBUK Niezwykle dynamiczny rozwój komputerowych... więcej >

Mazowiecki System Informacji Bibliotecznej - nowa jakość bibliotek

Data dodania: 11.12.2012

Mazowiecki System Informacji Bibliotecznej - nowa jakość bibliotek

Chcesz się dowiedzieć, czy nowa książka twojego ulubionego autora jest już dostępna w pobliskiej bibliotece? A może szukasz dobrego lekarza czy prawnika? Masz wolne popołudnie i nie wiesz, co z nim zrobić? Jedno kliknięcie i wszystko masz jak na dłoni, a raczej na stronie Mazowieckiego Systemu Informacji Bibliotecznej (www.msib.pl), nowoczesnego centrum informacji, w którym znajdziesz odpowiedzi nie tylko na powyższe pytania.

MSIB to zupełne przeciwieństwo tego, z czym powszechnie kojarzone są zwłaszcza mniejsze biblioteki. Mazowieccy bibliotekarze pod przewodnictwem Biblioteki Publicznej m.st. Warszawy Biblioteki Głównej Województwa Mazowieckiego, postanowili udowodnić, że biblioteki to nie tylko rzędy półek z książkami, do których prowadzą kartkowe katalogi. Pokazali, że nie ominął ich postęp i potrafią komunikować się z użytkownikami, wykorzystując najnowsze narzędzia internetowe. Za ich pomocą wdrażają usługi zapewniające dostęp do rzetelnych i aktualnych informacji bez względu na czas i miejsce. Dzięki Mazowieckiemu Systemowi Informacji Bibliotecznej poszukiwanie ich staje się przyjemnością i rozrywką.

Portal został stworzony przede wszystkim dla użytkowników mazowieckich bibliotek publicznych. Na razie umożliwia przeglądanie zasobów 142 placówek, ale wkrótce zostaną do niego podłączone katalogi mazowieckich bibliotek specjalistycznych: pedagogicznych, uczelnianych oraz naukowych. Dzięki temu czytelnik będzie mógł znaleźć, zamówić i wypożyczyć interesującą go książkę w bibliotece znajdującej się najbliżej jego miejsca zamieszkania. W wyborze ciekawej lektury pomogą mu publikowane przez bibliotekarzy bieżące informacje o zakupionych nowościach wydawniczych oraz linki najpopularniejszych serwisów z recenzjami książek, dyskusjami o nich i wywiadami z pisarzami.

Dzięki współpracy bibliotek z urzędami, organizacjami non-profit i instytucjami kultury, w Mazowieckim Systemie Informacji Bibliotecznej pojawiają się także informacje, które ułatwiają ludziom codzienne życie, jak dane różnych instytucji, porady jak załatwić podstawowe sprawy. Systematycznie powiększają się bazy danych dotyczące służby zdrowia (szpitali, przychodni, poradni podstawowych i specjalistycznej opiece zdrowotnej) czy dysponujących ofertą rekreacyjną oraz edukacyjną. Portal dysponuje bogatą ofertą dotyczącą środowisk lokalnych, są to m.in. wykazy sołtysów czy informacje związane z funkcjonowaniem administracji publicznej.

MSIB to także praktyczna pomoc w zorganizowaniu wypoczynku. Użytkownik portalu znajdzie tu bazę adresową i linki biur podróży, wykaz punktów gastronomicznych, noclegów agroturystycznych czy informacje o aktywnym wypoczynku. Uzupełnieniem oferty turystycznej jest niezwykle przydatna baza zabytków z fotografiami obiektów i ich szczegółowym opisem.

Mazowiecki System Informacji Bibliotecznej to również źródło informacji dla varsavianistów i miłośników mazowieckiej historii, tradycji i kultury. Zainteresowani dotrą do niej poprzez udostępnianą online bibliografię Warszawy i województwa mazowieckiego, a dostęp do pełnych tekstów książek, czasopism i innych dokumentów związanych z regionem ułatwi im Mazowiecka Biblioteka Cyfrowa (http://mbc.cyfrowemazowsze.pl/dlibra).

MSIB to także edukacja i rozrywka. Biblioteki tworzące portal regularnie zamieszczają aktualności z tego zakresu dotyczące wydarzeń kulturalnych, zapowiedzi imprez lokalnych (nierzadko pokłosiem ich są wystawy wirtualne). Znajdzie się też coś dla miłośników gier logicznych i łamigłówek, którym autorzy projektu zaproponowali bazę „Gimnastyka umysłu”.

Mazowiecki System Informacji Bibliotecznej finansowany jest ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013 Priorytet II - Przyspieszenie e-rozwoju Mazowsza Działanie 2.1 - Przeciwdziałanie wykluczeniu informacyjnemu, a także ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Artykuł sponsorowany


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP