Polecamy
Katarzyna Slany 36,00 PLN

Monografia zatytułowana "Śmierć w literaturze dziecięcej i młodzieżowej" poświęcona została... więcej >

Urodziny Biblioteki Pedagogicznej w Gorzowie Wlkp.

Autor: Hanna Ciepiela Biblioteka: Biblioteka Pedagogiczna Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wlkp. Województwo: lubuskie
Data dodania: 11.12.2012

Uroczystość odbyła się 6 grudnia 2012 roku w siedzibie biblioteki przy ulicy Łokietka. Wzięli w niej udział dawni i obecni pracownicy oraz zaproszeni goście z zaprzyjaźnionych instytucji m.in. z Zielonej Góry: Grażyna Dobroczyńska, zastępca dyrektora Departamentu Infrastruktury Społecznej  z Urzędu Marszałkowskiego i  Marzena Szafińska-Chadała, dyrektor  Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej oraz Gorzowa:  Edward Jaworski , dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej, Jan Tomaszewicz, dyrektor Teatru im. J. Osterwy, Danuta Błaszczak, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sztuki  i  Barbara Zajbert, prezes Oddziału ZNP.  

W programie znalazły się prezentacje i wystąpienia dotyczące historii oraz współczesności biblioteki. Brawami przyjęto bardzo ciekawy referat  dr hab. Urszuli  Chęcińskiej z Uniwersytetu Szczecińskiego, która mówiła o roli książki w życiu człowieka i zawodzie  bibliotekarza. - Bez bibliotekarza nie ma biblioteki, bez niego  księgozbiór byłby martwy – cytowała słowa Heleny Radlińskiej. Przypomniała również  wypowiedź Umberta Eco, najbardziej znanego bibliofila, który porównał książkę do doskonałego wynalazku, jakim jest koło i zapewnił, że „książka nigdy nie zniknie, nic nie powstrzyma jej biegu”…
Oficjalną część  spotkania zakończył występ podopiecznych Doroty Mayer z Pracowni Muzycznej Młodzieżowego Domu Kultury w Gorzowie Wlkp.  Potem  podzielono wielki tort w kształcie otwartej księgi. 
Poczęstunek był okazją do wspomnień. - Zaczęłam kierować biblioteką w 1974 roku – mówiła Maria Helena Dobrowolska. - Biblioteka mieściła się koła kina Słońce w skromnym pomieszczeniu z bardzo słabym oświetleniem. Wieczorami trzeba było mieć latarkę, aby odszukać książki. Po wygranej bitwie z  inspektorem oświaty o lepsze oświetlenie, rozpoczęłam walkę o nową siedzibę. Najpierw przeprowadziliśmy się do „Cezasu” przy ulicy Warszawskiej , potem do budynku sądu przy ulicy Mieszka I.  Mieliśmy tam bardzo dużo pomieszczeń, trzeba było je wszystkie umeblować. Kupowaliśmy też bardzo dużo książek, bo chcieliśmy, aby nasza biblioteka została podniesiona do rangi wojewódzkiej. I tak też się stało w 1976 roku.
- Teraz kiedy słyszę o komputeryzacji i innych nowoczesnych cudach, to  przypomina mi się , jak ja marzyłam o maszynie do pisania… - dodała H. Dobrowolska.
Od 12 lat Biblioteka Pedagogiczna mieści się w zabytkowej kamienicy z 1911 roku przy ulicy Łokietka 20 a  i jest częścią Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego.  Obecnie biblioteka dysponuje ponad 70 tys. zbiorów, prenumeruje ponad 80 tytułów czasopism. Rocznie bibliotekę odwiedza ponad trzy i pół tysiąca czytelników. 

Hanna Ciepiela
Fot. Eliza Paternowska
 Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP