Polecamy
15,00 PLN 37,00 PLN

Rozwój humanistyki cyfrowej spowodował (…) skupianie na niej coraz większej uwagi... więcej >

Czytanie - przyjemność, czy przykry obowiązek?

Data dodania: 18.12.2012

Czytanie - przyjemność, czy przykry obowiązek?

Pod takim hasłem w Słupsku odbyła się debata na temat czytelnictwa. Organizatorami byli: Miejska Biblioteka Publiczna, Filia nr 8, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich oraz IV LO im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Debatę poprowadziła Jolanta Nitkowska-Węglarz, prezes Oddziału Związku Literatów Polskich w Słupsku.

Wśród zaproszonych do rozmów o czytelnictwie znaleźli się przedstawiciele literatów, księgarzy, pedagogów, bibliotekarzy oraz wydawców: Ryszard Kurylczyk, Jerzy Sawicki, Małgorzata Lenart, Maria Chamier-Gliszczyńska oraz Rafał Nosewicz. Debatę przygotowali uczniowie klasy maturalnej IV LO w Słupsku pod kierunkiem Joanny Korzeniowskiej-Klaja.

Maturzyści w dyskusji nie bali się użyć kontrowersyjnych argumentów zarówno za, jak i przeciw czytaniu. Młodzież podzielona na dwie grupy z zapałem uzasadniała i broniła swoich racji w kwestii czytelnictwa. Bogata polszczyzna, łatwość prowadzenia rozmowy, uzyskanie z książek wiarygodnych informacji, wszechstronny rozwój, a co za tym idzie wyższy iloraz inteligencji to główne argumenty potwierdzające, iż czytanie może być zarówno przyjemnością jak i długofalowym inwestowaniem w siebie.

Natomiast opozycjoniści w jednym z argumentów przeciw przytoczyli przykład Wertera z powieści J. W. Goethego „Cierpienia młodego Wertera” sugerując, że książka może stanowić nawet niebezpieczeństwo, jeżeli sposób życia i postępowania bohaterów literackich zostanie uznany za wzór do naśladowania. Wymienili również ostatni bestseller „Pięćdziesiąt twarzy Greya” jako przykład szerzenia pornografii.

Do ożywionej dyskusji włączyli się nie tylko zaproszeni goście, ale również zgromadzona w bibliotece publiczność. Temat debaty pozostał otwarty, jednakże wszyscy jednogłośnie stwierdzili, że promocja czytelnictwa jest niezbędna i bardzo korzystne są takie akcje jak „Cała Polska czyta dzieciom”.

nad. Maria Chamier-Gliszczyńska, sekretarz Zarządu Okręgu Pomorskiego SBP


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP