Polecamy
85,00 PLN

Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE... więcej >

Wspólnie dla polskiej kultury

Data dodania: 18.12.2012

Wspólnie dla polskiej kultury

Serdecznie dziękuję wszystkim sygnatariuszom petycji do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach akcji „RAZEM DLA KULTURY WOJEWÓDZTWA OPOLSKIEGO”. Te kilka setek podpisów, które pojawiły się pod tekstem petycji w niespełna trzy dni, wyraźnie wskazują na fakt, że sporej części naszego społeczeństwa leży na sercu problem finansowania obszarów związanych z kulturą i dziedzictwem narodowym.

Jest to tym bardziej budujące wobec obserwacji poczynionych w przestrzeni dyskursu publicznego ociekającego wydarzeniami, w których króluje złość, nienawiść i zacietrzewienie, jakiego od lat nie obserwowaliśmy w Polsce. Myślę, że obszar kultury i dziedzictwa narodowego jest jednym z tych nielicznych obszarów przestrzeni publicznej, która Polaków łączy, a nie dzieli.

Tworząc społeczeństwo obywatelskie - wolne, światłe i wykształcone, upominając się o finansowanie obszarów związanych z kulturą i dziedzictwem narodowym, instynktownie potrafimy wskazać na esencję tego, skąd pochodzimy, kim jesteśmy i dokąd zmierzamy. To kultura polska była i jest nośnikiem najznamienitszych i najświatlejszych cech nas samych.

Naturalnym wydaje się konieczność sygnalizowania naszym przedstawicielom będącym u władzy, a umocowanym na swoich stanowiskach w wyborach powszechnych, że instynkt samozachowawczy podpowiada społeczeństwu, iż dziedzictwo narodowe jest nośnikiem najlepszych polskich tradycji demokratycznych.

Jestem tylko jednym z setek sygnatariuszy petycji „RAZEM DLA KULTURY WOJEWÓDZTWA OPOLSKIEGO”. Mam nadzieję, że ten nasz wspólny głos zostanie usłyszany w całym kraju. Liczę na wsparcie akcji przez wszystkich Polaków, którym pielęgnowanie kultury i dziedzictwa narodowego leży na sercu jako ten obszar przestrzeni publicznej, który nas łączy we wspólnocie narodowej. To właśnie pielęgnowanie jej poprzez rozwój czytelnictwa, przestrzenie foyer teatralnych i sal muzealnych oraz świat muzyki były i są nośnikiem wszystkiego tego, co w nas najlepsze. Nie pozwólmy na degradację polskiej kultury, gdyż takie postępowanie będzie prowadzić naszą przestrzeń publiczną w mroczne i ciemne strony. Nie gódźmy się na taki stan rzeczy.

Będę wdzięczny za dalsze wspieranie zbiórki podpisów pod treścią petycji. Bądźmy razem.

Mateusz Rossa

Podpisy pod petycją:
http://www.petycje.pl/petycjePodglad.php?petycjeid=9115

Akcja społecznościowa:
https://www.facebook.com/events/449639618417251/


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP