Polecamy

Leszek Szafrańśki

26,00 PLN

Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE... więcej >

Dotacja dla brzezińskiej Biblioteki od Fundacji Orange

Autor: Biblioteka: Miejska Biblioteka Publiczna im. Juliana Tuwima w Brzezinach Województwo: łódzkie
Data dodania: 07.01.2013

Miło nam poinformować, iż Miejska Biblioteka Publiczna im. Juliana Tuwima w Brzezinach po raz kolejny otrzymała dotację od Fundacji Orange. Przyznana została dotacja w wysokości: 3 569.13 zł.

Cel darowizny: Edukacja oraz popularyzacja wykorzystania Internetu przez użytkowników Bibliotek, a w szczególności na zapewnienie dostępu do szerokopasmowych łączy internetowych w placówce głównej i filiach.

Ponad 3500 bibliotek publicznych w Polsce przez następne trzy lata będzie nadal bezpłatnie korzystać z Internetu. Darmowy dostęp do sieci będą mogły uzyskać także kolejne placówki. To efekt Porozumienia, jakie 23 lipca 2012 roku zawarło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego oraz Orange Polska. Porozumienie jest przedłużeniem programu internetyzacji bibliotek publicznych z 2009 roku. Orange Polska (wówczas Grupa TP) zadeklarowała w nim bezpłatne podłączenie Internetu do wszystkich gminnych bibliotek publicznych. Z oferty do tej pory skorzystało ponad 3500 placówek, dzięki czemu ich użytkownicy mają swobodny dostęp do cyfrowego świata. Fundacja Orange wspiera biblioteki w popularyzacji Internetu jako narzędzia nowoczesnej edukacji, przekazując dotacje na ten cel oraz materiały na temat bezpieczeństwa w sieci. Badania prowadzone w bibliotekach uczestniczących w Programie Rozwoju Bibliotek (realizowanym przez FRSI) pokazują, że 37% osób właśnie w bibliotece po raz pierwszy skorzystało z sieci, a dla jednej trzeciej jest ona jedynym miejscem kontaktu z Internetem. Dostęp do sieci pomaga w nauce, umożliwia komunikowanie się z innymi ludźmi, załatwianie codziennych spraw. Jest także pomocny w poszukiwaniu pracy – 10 procent użytkowników bibliotek przeglądało w Internecie oferty pracy, tworzyło życiorysy i kontaktowało się z pracodawcami. Program internetyzacji bibliotek jest jednym z wzorcowych przykładów udanej współpracy publiczno-prywatnej. Dzięki Internetowi można się spotkać z ludźmi, uczyć się i pracować, korzystając z nowoczesnych technologii. To ogromny krok na drodze do wyrównywania szans kulturalnych i rozwojowych różnych grup społecznych.W tym miejscu warto przypomnieć, iż biblioteka otrzymała niedawno w ramach realizacji projektu przez Gminę Miasto Brzeziny„Okno na świat – przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu w mieście Brzeziny” zestawy komputerowe z oprogramowaniem i ubezpieczeniem wraz z dostępem do szerokopasmowego Internetu. Głównym celem jest umożliwienie osobom będącym w trudnej sytuacji materialnej i życiowej pełnoprawnego funkcjonowania w społeczeństwie informacyjnym poprzez zapewnienie dostępu do szerokopasmowego Internetu. Dostęp do nowoczesnych technologii informacyjnych przyczyni się do podnoszenia kwalifikacji, poszerzenia zainteresowań, a także zapobiegnie wykluczeniu cyfrowemu. Dzięki temu nasza placówka może oferować bezpłatny dostęp do Internetu dla wszystkich zainteresowanych.
„Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek”Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP