Polecamy
50,00 PLN

Publikacja Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich przeszłość i teraźniejszość 1917-2017 dokumentuje... więcej >

Ferie z filmem w bibliotece tuż tuż

Autor: Biblioteka: Biblioteka Publiczna Gminy Kłodzko Województwo: dolnośląskie
Data dodania: 16.01.2013

"Ferie z filmem w bibliotece" to akcja Centrum Edukacji Obywatelskiej i Stowarzyszenia Nowe Horyzonty. W ramach projektu biblioteki mogły wypożyczyć filmy pochodzące ze zbiorów edukacyjnych programu "Jeden Świat – kluby filmowe" oraz programu dystrybucji Stowarzyszenia Nowe Horyzonty. Biblioteka Publiczna Gminy Kłodzko również bierze udział w tym ciekawym projekcie i zaprasza na 10 projekcji, po jednej w każdej bibliotece. Jest to wyjątkowa okazja dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjalistów i licealistów do rozwijania filmowych pasji oraz dyskusji na ciekawe tematy i problemy społeczne.

 

„Thembi” będzie można obejrzeć w bibliotekach w Jaszkowej Górnej, Ołdrzychowicach Kłodzkich i Filii nr 1 w Krosnowicach. Odbiorcy: gimnazjaliści, licealiści i dorośli.

Autor: Jo Menell, rok produkcji: 2011, czas: 47 min, tematyka filmu: zdrowie, HIVAIDS, aktywność obywatelska

Ciekawy i dynamiczny kolaż filmu animowanego z wideo-dziennikiem 21-letniej Thembi z Republiki Południowej Afryki, która zachorowała na wirusa HIV w wieku 17 lat. Thembi nie tylko podejmuje walkę z chorobą, ale postanawia również swoim przykładem pokazać mieszkańcom RPA, co znaczy być chorym. Dziewczyna walczy o zmianę nastawienia do nosicieli wirusa, często piętnowanych i niezrozumianych. Jej magnetyczna osobowość, pogoda ducha oraz niesamowita siła woli sprawiły, że zyskała szeroki rozgłos i dotarła ze swoim przesłaniem do milionów ludzi. Film ukazuje chorobę z bardzo osobistej perspektywy. Dzięki Thembi dowiadujemy się wiele o AIDS, o współczesnej młodzieży afrykańskiej i poznajemy prawdziwych ludzi. Bohaterka filmu zmarła w 2009 roku w wieku 24 lat.

 

„Przeznaczone do burdelu” proponujemy w bibliotekach w Starym Wielisławiu, Szalejowie Górnym i Wojciechowicach. Przeznaczony dla gimnazjalistów, licealistów i dorosłych. Film zdobył Oscara i nagrody na ponad trzydziestu festiwalach. Opowiada o przyjaźni brytyjskiej reżyserki z dziećmi urodzonymi w burdelach Kalkuty. Wstęp wolny.

Autor: Zana Birski, Ross Kauffman, czas: 86 min, rok produkcji: 2004, tematyka filmu: ubóstwo, wykluczenie społeczne, zmiana społeczna.

Wyposażona w aparat fotograficzny cudzoziemka budzi ciekawość najmłodszych mieszkańców dzielnicy czerwonych latarni. Wkrótce ta nietypowa znajomość przeradza się w zażyłość. Dzieci wprowadzają fotografkę w swój świat, ona uczy je robić zdjęcia. Fotografując swoje najbliższe otoczenie, dają jej dostęp do swoich radości, trosk i tajemnic. Zana Briski wpada na pomysł, żeby użyć zdjęć dzieci do pozyskania funduszy na szkołę z internatem, poza dzielnicą prostytucji. Okazuje się jednak, że aby tego dokonać, musi zmierzyć się nie tylko z systemem biurokratycznym Indii, ale i oporem rodzin przed stratą siły roboczej - ich własnych dzieci. Niestety nie wszystkie podopieczne cioci Zany są gotowe na zmianę swojego losu. Kilkoro bohaterów filmu wykorzystuje jednak tę szansę. Choć film Briski i Kauffmana przynosi tylko pozorny happy end, udowadnia, że w naszej rzeczywistości prawdziwie altruistyczne gesty wciąż są jeszcze możliwe.

 

„Punam” zawita do bibliotek w Żelaźnie, Filii nr 2 w Krosnowicach, Wojborzu i Bierkowicach. Przeznaczony dla uczniów szkół podstawowych i nie tylko. Wstęp wolny.

Autor: Lucian Muntean , Natasa Stankovic, czas: 27 min, rok produkcji: 2006, tematyka filmu: prawa dziecka, prawo do edukacji, praca dzieci

Nepalskie miasto Bhaktapur. Punam Tamang ma dziś dziewięć lat. Gdy miała pięć, zmarła jej matka, zostawiając Punam z ojcem, nowonarodzoną siostrą Rabiną i dwuletnim bratem Kriszną. Dzieci rzadko widzą ojca, pracującego od świtu do nocy, by zarobić na ich szkolne czesne (1,5 dolara amerykańskiego za jedno dziecko miesięcznie). Dlatego w ciągu dnia to Punam pełni rolę głowy rodziny. Uboga, pięcioklasowa szkoła jest dla niej symbolem nadziei na łatwiejszą przyszłość.

ZAPRASZAMY!Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP