Polecamy
19,00 PLN

Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE... więcej >

Likwidacja filii bibliotecznych w Opolu

Data dodania: 17.01.2013

Siedem z jedenastu filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Opolu ma zostać zlikwidowanych. Uchwałę o zamiarze likwidacji przyjął 15 stycznia na sesji opolski sejmik.

Likwidacja filii ma dać oszczędności - w tym roku około 300 000 zł, a w przyszłym około 2 000 000 zł. Za likwidacją filii, planowaną na koniec lipca, opowiedziało się 15 radnych sejmiku województwa opolskiego, przeciw było 9, a jeden radny wstrzymał się od głosu. Zgodnie z przyjętą we wtorek uchwałą, zlikwidowane miałyby być filie w Głubczycach, Grodkowie, Krapkowicach, Namysłowie, Oleśnie, Prudniku i Strzelcach Opolskich. Nadal mają działać filie w Nysie, Kluczborku, Kędzierzynie-Koźlu i Brzegu.

W uzasadnieniu przyjętej uchwały zapisano m.in., że samorząd województwa nie może dalej utrzymywać tak rozbudowanej sieci placówek biblioteki. 

W przeznaczonych do likwidacji filiach pracę może stracić - według dyrektorki biblioteki - 25 osób, w tym 17 bibliotekarzy-nauczycieli objętych przywilejami wynikającymi z Karty nauczyciela. Oznacza to np. dłuższe okresy wypowiedzenia i wyższe odprawy, co - zdaniem dyrektorki opolskiej placówki - może sprawić, że w tym roku samorząd województwa nie odczuje z tytułu zamknięcia filii oszczędności. 

W likwidowanych filiach znajduje się prawie 217 000 woluminów, z 600 000 znajdujących się w zbiorach opolskiej biblioteki pedagogicznej.

Źródło: Portal księgarski


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP