Polecamy
45,00 PLN

Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE... więcej >

Czytelnik o „Seniorzy w bibliotekach publicznych”

Data dodania: 11.02.2013

Czytelnik o „Seniorzy w bibliotekach publicznych”

Współcześnie zmienia się postrzeganie osób w podeszłym wieku. Przestaje dziwić senior uczący się języków obcych, uczęszczający na kursy tańca. Coraz więcej osób starszych spędza aktywnie czas wolny, realizuje swoje pasje oraz rozwija nowe umiejętności. Wiele instytucji, w tym biblioteki, organizuje zajęcia skierowane do tej grupy wiekowej. Powstało także wiele publikacji dotyczących współczesnych seniorów, w tym książka M. Dobrowolskiej Senior w bibliotekach publicznych.

Można powiedzieć, że jest to wiedza w pigułce, bowiem, pomimo że publikacja nie jest zbyt obszerna, to poruszono w niej wiele istotnych kwestii dotyczących samych seniorów, jak i ich funkcjonowaniu w bibliotece. Czytelnik znajdzie w niej zagadnienia teoretyczne, szczególnie w pierwszych rozdziałach, w których poruszone są kwestie starości z punktu widzenia medycyny i psychologii. Autorka przytoczyła również różne badania dotyczące seniorów m.in. postrzegania siebie oraz przez innych i czytelnictwa. W kolejnych rozdziałach autorka przedstawia praktyczne działania bibliotek na rzecz starszych. Podaje w nich przykłady ofert skierowanych do aktywnych osób starszych np. zajęcia edukacyjne, komputerowe. Nie zapomina jednak o tych, którzy z różnych względów, nie mogą samodzielnie udać się do placówki lub stan zdrowia nie pozwala na czytanie książek w tradycyjnej formie.

Z siódmego rozdziału czytelnik dowie się, w jaki sposób rozmawiać z osobą starszą, jak się zachowywać by ta chciała wracać do biblioteki. Jak sama autorka zauważa, jest to grupa użytkowników wymagających szczególnego traktowania. Jednak niektóre zaproponowane sposoby komunikacji (np. dialogiczne słuchanie), mogą być wykorzystane nie tylko w kontakcie z osobą starszą. W ostatnim rozdziale umieszczono przydatne informacje o projektach skierowanych do seniorów w różnych miastach Polski, a także strony internetowe dotyczące osób starszych.

Podsumowując w książce zostały zawarte najważniejsze informacje. Szczególnie młodzi bibliotekarze, z brakiem bądź małym doświadczeniem pracy z osobami starszymi, mogą poznać specyfikę tego okresu życia oraz w jaki sposób z pracować z tą grupą wiekową. Natomiast osobom, które pracują z seniorami lub mają takie doświadczenie, niektóre kwestie mogą się wydać oczywiste, ale i one skorzystają, bo wiele tematów zostało usystematyzowanych, dzięki czemu posiadana wiedza może być uporządkowana.

Zarzutem może być to, że czasem ma się wrażenie, że niektóre tematy zostały poruszone zbyt ogólnie, niestety nie jest możliwe samodzielne zgłębienie ich, ponieważ autorka w wielu miejscach, nie umieściła przypisu.

nad. Dorota Jakimiuk

Książka za recenzję

Recenzja została nadesłana w ramach facebookowej akcji „Książka za recenzję”. Wszystkich zainteresowanych otrzymaniem wydawnictw Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich zapraszamy do śledzenia naszego profilu:
https://www.facebook.com/StowarzyszenieBibliotekarzyPolskich

 


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP