Polecamy
red. nauk. Jacek Puchalski 99,00 PLN

Normal 0 21 false false false PL... więcej >

Biblioteki szkolne nie znikną

Data dodania: 12.02.2013

Biblioteki szkolne nie znikną

Uczniowie muszą mieć możliwość korzystania z biblioteki w ramach szkoły publicznej. Stanowi o tym art. 67 Ustawy o systemie oświat. Nie zmierzamy go zmieniać. Chcemy jedynie, aby w szkole mogła funkcjonować jednocześnie biblioteka szkolna i publiczna, jeśli władze gminy zdecydują się na takie rozwiązanie - napisano na stronie MAiC.

Problem bibliotek szkolnych wzbudza wiele emocji w czasie konsultacji projektu założeń do ustawy samorządowej (o poprawie warunków świadczenia usług przez jednostki samorządu terytorialnego). Dlatego ministerstwo przygotowało odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Czy umożliwienie gminom łączenia instytucji takich jak biblioteki gminne i szkolne oznacza łączenie ich administracji (czyli np. prowadzenie jej przez pracowników z biblioteki publicznej), czy otwiera też możliwość zamknięcia biblioteki prowadzonej w szkole?

Nie, nie otwiera to możliwości zamknięcia biblioteki prowadzonej w szkole. Wręcz przeciwnie. Proponowane przez MAC zmiany umożliwiają rozwinięcie funkcji bibliotek szkolnych i rozszerzenie zakresu ich działalności.

Czy jednostki samorządu terytorialnego zostaną zobowiązane do zapewnienia dostępu do biblioteki w odpowiedniej, określonej odległości od szkoły?

Uczniowie muszą mieć możliwość korzystania z biblioteki w ramach szkoły publicznej Stanowi o tym art. 67 Ustawy o systemie oświaty (art. 67). Nie proponujemy żadnych zmian w tym przepisie. Chcemy jedynie, aby w szkole mogła funkcjonować jednocześnie biblioteka szkolna i publicznej, jeśli władze gminy zdecydują się na takie rozwiązanie.

Jaki jest cel zmian dotyczących bibliotek szkolnych?

Zależy nam na poprawie jakości usług świadczonych przez samorządy. To był cel przygotowania projektu zmiany. Ale na tym rozwiązaniu mogą skorzystać szkoły, zwłaszcza funkcjonujące w małych gminach, które mają problemy w związku z niżem demograficznym. Zmiana statusu biblioteki na bibliotekę publiczną pozwoli im realizować usługi nie tylko dla uczniów ale szerzej, dla lokalnej społeczności.

Źródło: MAiC


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP