Polecamy
Jakub Maciej Łubocki 24,00 PLN

Propedeutyka języków deskryptorowych to podręcznik napisany z myślą o wprowadzeniu do... więcej >

„Mrożek. Próba” - spektakl Koła Teatralnego działającego przy MiGBP w Wieluniu

Autor: Biblioteka: Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna im. Leona Kruczkowskiego w Wieluniu Województwo: łódzkie
Data dodania: 13.02.2013

 
5 lutego 2013 roku w naszym mieście miało miejsce spektakularne wydarzenie. Koło Teatralne działające przy Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej im. Leona Kruczkowskiego w Wieluniu zaprezentowało wieluńskim teatromanom spektakl „Mrożek. Próba”, przygotowany na podstawie twórczości Sławomira Mrożka. Tym razem, piąta już odsłona bibliotecznej sceny teatralnej, miała miejsce w gościnnych progach Wieluńskiego Domu Kultury. Licznie zgromadzona publiczność miała możliwość skonfrontowania opinii niektórych krytyków literackich i teatralnych, że sztuki Sławomira Mrożka już się zestarzały.
 
Spektakl wyreżyserowany przez instruktorkę koła teatralnego Mariolę Wardęgę, stał się opowieścią o powstaniu teatru. Warstwa wewnętrzna, warsztatowa nie była w nim najważniejsza, stanowiła jedynie chwyt kompozycyjny. Tworzywem spektaklu było przede wszystkim „Tango” dramat opublikowany przez Mrożka w 1964 roku. Ale nie tylko.
 
Wieluńscy teatromanii mieli okazję odnaleźć w spektaklu fragmenty innych tekstów Mrożka, w tym dwóch dramatów „Śmierć porucznika” i „Ambasador”.
 
Myślą przewodnią sztuki przygotowanej i zaprezentowanej przez Koło Teatralne działające przy MiGBP w Wieluniu, była chęć przekazania i jednocześnie uświadomienia odbiorcom sztuki, iż takie zjawiska, jak obłuda, nonsens, absurd tak łatwo się odradzają.
 
Publiczność zgromadzona 5 lutego w sali widowiskowej Wieluńskiego Domu Kultury była pod ogromnym wrażeniem profesjonalizmu z jakim został przygotowany spektakl. Zachwyt budziła reżyseria sztuki, gra aktorska oraz scenografia.
 
Cieszy fakt, iż członkowie koła teatralnego tj. studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz uczniowie wieluńskich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, tak znakomicie integrują się wokół przedsięwzięć literacko-artystycznych, których pomysłodawcą jest Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Wieluniu.

 

 

 Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP