Polecamy
45,00 PLN

Monografia odzwierciedla zainteresowania naukowe teoretyków i praktyków, którzy w swojej... więcej >

Najem a rejestracja VAT

Data dodania: 14.02.2013

Najem a rejestracja VAT

Czy jeśli instytucja kultury wynajmuje pomieszczenia, powinna zarejestrować się jako czynny podatnik VAT, czy może tylko wystawić rachunek? A co z rozliczeniem VAT, gdyby instytucja pobierała opłaty za ksero?

Sam fakt dokonywania czynności opodatkowanych VAT nie oznacza jeszcze automatycznego obowiązku rejestracji jako podatnik VAT. Obowiązek ten powstanie dopiero po przekroczeniu określonej wartości sprzedaży opodatkowanej VAT.

Wyjaśnienie

Ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (dalej: ustawa o VAT przewiduje bowiem zwolnienie podmiotowe od VAT (art. 113 ust. 1 i 2 ustawy o VAT). Instytucja kultury jest zwolniona od VAT, jeśli wartość jej sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 150 000 zł, z tym, że do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku.

Zobacz całość wyjaśnienia.

Źródło: Poradnik Instytucji Kultury


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP