Polecamy
23,00 PLN 38,00 PLN

Celem katalogu jest próba stworzenia podstawowego zasobu biblioteki obsługującej dzieci w wieku od 0 do... więcej >

PBN: informacja dla bibliotek akademickich i ośrodków informacji naukowej

Data dodania: 18.02.2013

PBN: informacja dla bibliotek akademickich i ośrodków informacji naukowej

Po listach bibliotekarzy akademickich, na stronach Polskiej Bibliografii Naukowej, pojawiły się nowe informacje o agregowaniu danych z bibliografii prac pracowników. Zapraszamy Państwa do zapoznania się z komunikatem PBN.

 

Polska Bibliografia Naukowa (PBN) jest elementem Systemu Informacji o Szkolnictwie Wyższym POL-on. Jej głównym celem jest gromadzenie i szerokie udostępnianie informacji o publikacjach polskich jednostek naukowych i afiliowanych w nich naukowców. PBN stanowi własność Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a jego operatorem jest Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego.

Platforma PBN agreguje informacje rozproszone w instytucjonalnych systemach bibliograficznych, pozwalając na jednoznaczną identyfikację osób oraz jednostek. Ma to szczególne znaczenie w przypadku tych naukowców, których dorobek jest rozproszony w kilku systemach lokalnych, np. w przypadku osób pracujących w więcej niż jednej jednostce naukowej, zmieniających miejsce zatrudnienia, wyjeżdżających na zagraniczne staże lub prowadzących badania naukowe w obrębie przemysłu.

Tym instytucjom, które nie posiadają własnego systemu bibliograficznego, PBN daje możliwość łatwego i bezkosztowego prowadzenia własnej bibligrafii. System pozwala również na deponowanie pełnych tekstów publikacji naukowych, łącząc tym samym cechy bibliografii instytucjonalnej i centralnego repozytorium. Funkcje te dostępne są też użytkownikom indywidualnym, co czyni z PBN narzędzie pozwalające na prowadzenie autorskiej, pełnotekstowej bibliografii naukowej.

Już dziś PBN udostępnia swoje zasoby poprzez publiczne API. W najbliższym czasie system stanie się również kompatybilny z protokołem transferu metadanych OAI-PMH. Funkcje te umożliwią pobieranie danych innym systemom bibliograficznym i agregującym, co ułatwi dalszą dyseminację informacji o dorobku publikacyjnym polskich naukowców i polskich jednostek naukowych.

W zakresie informacji o osobach i instytucjach PBN wykorzystuje dane systemu POL-on. Istnieje jednak również możliwość deponowania i identyfikacji publikacji przez osoby spoza baz tego systemu. W zakresie danych bibliograficznych, system uzupełniany jest obecnie przez użytkowników indywidualnych oraz dane z systemów zewnętrznych, których pełne zestawienie znajduje się tutaj.

W najbliższej przyszłości mamy nadzieję nawiązać współpracę w zakresie wymiany danych bibliograficznych z ośrodkami prowadzącymi instytucjonalne bibliografie polskich jednostek naukowych, bibliotekami akademickimi oraz ośrodkami informacji naukowej. Przewidujemy ponadto wzbogacenie systemu o funkcje przeznaczone specjalnie dla użytkowników instytucjonalnych, które usprawnią import i eksport danych oraz ułatwią zarządzanie publikacjami jednostki w obrębie Polskiej Bibliografii Naukowej. Instytucje zainteresowane współpracą uprzejmie prosimy o kontakt pod adresem: kontakt@pbn.icm.edu.pl.

Źródło: PBN


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP