Polecamy
45,00 PLN

Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE... więcej >

Promocja książki „Warszawa Chopinów”

Data dodania: 20.02.2013

W imieniu organizatorów zapraszamy na promocję książki „Warszawa Chopinów” czyli przewodnika po rodzinnym mieście Fryderyka Chopina. Spotkanie odbędzie się w środę, 27 lutego o godzinie 17.00 w Sali Koncertowej Muzeum Fryderyka Chopina (Okólnik 1, poziom -1). Spotkanie zakończy recital chopinowski Marka Drewnowskiego. Pianista wykona m.in. Wariacje B-dur na temat La ci darem la mano z opery Don Juan Mozarta op. 2, Nokturn Fis-dur op. 15 nr 2 i Walca a-moll op. 34 nr 2.

W książce autorstwa Piotra Mysłakowskiego, znawcy biografii i genealogii kompozytora zostały opisane i zlokalizowane na mapie dzisiejszej Warszawy miejsca związane z historią rodziny Chopinów, sprawdzone i udokumentowane źródłowo. Opracowanie obejmuje okres od 1787 roku do ostatniej dekady XIX wieku i składa się z trzech rozdziałów opisujących: Warszawę ojca kompozytora w jego latach kawalerskich (1788-1806), Warszawę rodziny Chopinów od urodzenia siostry Ludwiki do wyjazdu Fryderyka (1807-1830) oraz Warszawę Chopinów po wyjeździe Fryderyka Chopina (1830-1881).

Na szczególną uwagę zasługuje zamieszczona w przewodniku mapa topograficzna Królestwa Polskiego z lat 1818-1822, dzieło polskich kartografów wojskowych Kwatermistrzostwa Generalnego. Mapa ta służy jako podstawowy materiał ilustracyjny, na który nałożone zostały współczesne rysunki wybranych fragmentów planu miasta. Jest to pierwsza próba skonfrontowania doskonałego, jak na pierwszą połowę XIX wieku, planu z czasów młodości Chopina z planem dzisiejszej Warszawy, dzięki czemu czytelnik otrzymuje jednocześnie informację topograficzną – zarówno historyczną, jak i współczesną-turystyczną.


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP