Polecamy
27,00 PLN

„Celem publikacji – przygotowanej dzięki wsparciu Narodowego Instytutu Dziedzictwa... więcej >

Miłość to zaangażowanie

Autor: Biblioteka: Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle Województwo: podkarpackie
Data dodania: 27.02.2013

26 lutego 2013 r. członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki MBP w Jaśle spotkali się, aby porozmawiać o książce Doris Lessing” „Znów ta miłość”.

To czym pogardzamy prędzej czy później dopadnie nas samych – to motto zdaje się przewijać przez całą książkę. Bohaterka, 65 letnia Sara Durham jest dyrektorką teatru „Zielony Ptak”, widzi siebie jako kobietę solidną. Nie podejrzewa nawet, że mimo dojrzałego wieku i życiowego doświadczenia, los zgotuje jej emocjonalną niespodziankę w postaci miłości do dużo młodszego mężczyzny.

I chociaż tytuł książki -  „Znów ta miłość” wyraża zniecierpliwienie i dezaprobatę wobec tego uczucia, to lektura  powieści pomaga zrozumieć człowieka oraz jego złożoną seksualność. Stanowi wnikliwe studium zakochania się ludzi w podeszłym wieku i oswaja z nim czytelnika – powiedziała B. Tora.

Wszelkie próby definicji  pozostały bezowocne w myśl Lessing, że miłość ma tyle odcieni ile katalogi w sklepie z farbami. Każdy z rozmówców miał bowiem własną jej wykładnię. Miłość to zaangażowanie i kwestia świadomości. To ona potęguje radość, rozkosz i zawód – powiedziała  aktorka B. Reyken.

Dr A. Bal zdefiniowała literackie ujęcie miłości na przykładzie Fausta. Widzi je w relacjach słownych między ludźmi. To sztuka połączenia konkretu i fantazji.

Na zakończenie oddajmy głos średniowiecznemu trubadurowi:

Ciało, serce i zmysły i duch

Na nią jedną wzrok zwrócony mam,

W nią jedną zasłuchany słuch.Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP