Polecamy
46,00 PLN 62,00 PLN

Przez warsztaty pracy z książką rozumiemy aktywne spotkania ludzi z literaturą, a jednocześnie ze... więcej >

Rajstopy i goździki w bibliotece

Autor: Hanna Ciepiela Biblioteka: Biblioteka Pedagogiczna Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wlkp. Województwo: lubuskie
Data dodania: 18.03.2013

Rajstopy i goździki w bibliotece  

- Trudno uwierzyć, że kiedyś ludzie godzinami stali w kolejce po papier toaletowy, a cukier kupowali na kartki. Cieszę się, że żyję w innych czasach - zapewniał Bartłomiej Hołowacz z II klasy Zespołu Szkół Elektrycznych, który razem z kolegami z klasy obejrzał wystawę „Rajtuzy i goździk, czyli tydzień z PRL-em” w Bibliotece Pedagogicznej w Gorzowie  Wlkp.

Wystawę otwarto 8 marca z okazji Dnia Kobiet. Miała być czynna przez tydzień, ale ze względu na duże zainteresowanie uczniów i nauczycieli przesunięto termin na koniec marca.  Ekspozycję tworzą przedmioty codziennego użytku, stare czasopisma, żurnale, płyty gramofonowe, pocztówki grające, radia i adaptery.  Podczas zwiedzania można posłuchać m.in. przebojów „Czerwonych gitar” , „Filipinek”’, Heleny Majdaniec, „Tercetu Egzotycznego”.  Wśród przedmiotów codziennych  największym zainteresowaniem cieszą się kryształowe wazony, popielniczki, karafki w kształcie ryby, plastikowe owoce, syfony, budziki .  Można też zobaczyć bezrozmiarowe rajstopy damskie w kartonowych pudełkach oraz sukienki i spodnie z bistoru. Wystawie towarzyszy pogadanka oraz projekcja fragmentów kronik filmowych.  Przez pierwszy tydzień ekspozycję obejrzało ponad 200 uczniów i  nauczycieli.  -  PRL to była bardzo dziwna epoka  - mówiła Monika Szymańska, uczennica I klasy Zespołu Szkół Elektrycznych. - A najbardziej mnie zdziwiło, że na Dzień Kobiet w zakładach pracy wręczano paniom zwykłe rajstopy razem ze skromnym goździkiem.  Ale PRL miało też swoje plusy.  Dzieci jeździły na kolonie, młodzi ludzie mogli się bezpłatnie kształcić i nie było problemów ze znalezieniem pracy.  

Wystawę, zorganizowaną przez Monikę Panek, Hannę Ciepielę i Izabelę Mądrzak z Biblioteki Pedagogicznej Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego, można oglądać codziennie  od godz. 10.00 do 18.00, w środy od 10.00 do 15.00 i soboty od 9.00 do 13.00. 

Hanna Ciepiela

Fot. 100 _0485

Współczesnym nastolatkom trudno jest uwierzyć w kolejki po papier toaletowy

 

Fot.100_0474

Monika Panek opowiada o początkach PRL-u

 

Fot. 2013 004

Stare adaptery i radia na wystawie 


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP