Polecamy
Krystyna Hudzik 39,00 PLN

 „ Dla historii najnowszej, czyli od momentu zjednoczenia Niemiec, nie ma u nas zbyt wielu, a... więcej >

Recenzja Czytelnika - Biblioteka 2.0

Data dodania: 20.03.2013

Recenzja Czytelnika - Biblioteka 2.0

Książka Grzegorza Gmiterka pt. „Biblioteka 2.0. Biblioteka w środowisku społecznościowego Internetu” to pozycja, którą szczególnie polecam bibliotekarzom rozpoczynającym pracę w zawodzie, osobom, które są na etapie wkraczania w nowe technologie informacyjne i komunikacyjne oraz tym wszystkim, którym zależy na unowocześnieniu bibliotek. Książka zawiera szczegółowy opis zjawiska jakim jest ”Biblioteka 2.0”, czyli wszystko to, co chciałam znaleźć po przeczytaniu samego tytułu. Autor w sposób niezwykle wyczerpujący prezentuje wybrane narzędzia, technologie oraz sieciowe usługi wchodzące w skład zjawiska Web 2.0, które można wykorzystać w bibliotece.

Web 2.0 to inaczej społecznościowy Internet, którego istotną cechą jest umożliwienie użytkownikom sieci tworzenie i modyfikowanie zasobów. W książce Pana Gmiterka można znaleźć genezy, definicje, typologie, charakterystyki dotyczące wybranych technologii, narzędzi, oraz to co dla mnie jako bibliotekarza jest najcenniejsze, czyli przykłady konkretnych przedsięwzięć podejmowanych przez placówki biblioteczne zarówno polskie jak i zagraniczne. 

Żyjemy w kulturze cyfrowej. Jeszcze nie tak dawno byliśmy biernymi użytkownikami Internetu. Obecnie dzięki nowym technologiom i narzędziom stajemy się współtwórcami tego, co oferuje globalna sieć. Mamy możliwość generowania treści oraz ich przekształcania. Próba utrzymania biblioteki w tradycyjnych ryzach zaczyna być niemożliwa. Współcześni czytelnicy oczekują od biblioteki przede wszystkim dostępu do różnorodnych źródeł informacji (przetwarzanych w czasie rzeczywistym), wiedzy (w tym profesjonalnej selekcji i uporządkowania materiałów dostępnych na tzw. ”cywilizacyjnym wysypisku śmieci” jakim jest Internet) oraz kultury.

Ponadto możliwości kształtowania zasobów, szacowania ich wartości oraz udziału w zakresie projektowania i udostępniania nowych usług informacyjnych. Prezentowane w książce technologie, narzędzia oraz sieciowe usługi będą na pewno w tym bardzo pomocne.

P.S.: Gratuluję autorowi odwagi podjęcia się tematu, którego zakres ze względu na swą ogromną niestabilność był na pewno bardzo trudny do przeanalizowania i usystematyzowania.

Ewa Barszczowska


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP