Polecamy
Aleksander Radwański 6,00 PLN 19,00 PLN

JEŚLI:   prowadzisz samodzielnie bibliotekę lub w małym zespole nie jesteś maniakiem... więcej >

Wytyczne IFLA dla bibliotek dot. e-zasobów

Data dodania: 12.04.2013

Wytyczne IFLA dla bibliotek dot. e-zasobów

Zapraszamy Państwa do zapoznania się z artykułem Dominiki Palecznej zatytułowany „Zadbajmy o swoje zasoby elektroniczne (wytyczne IFLA dla bibliotek)”, opublikowany na portalu bibliosfera.net.

 

Polskie biblioteki udostępniają zasoby elektroniczne nie od dziś. Wydawać by się więc mogło, że są zaprawione w bojach i nie potrzebują tego typu wytycznych. Jednak do tej pory biblioteki uczyły się tego same, na własnych doświadczeniach. To, że zajmują się gromadzeniem i udostępnianiem zbiorów elektronicznych od wielu lat nie znaczy, że nie warto raz na czas przemyśleć prowadzonej polityki, szczególnie jeżeli ktoś podaje nam do rąk gotowy materiał, co warto ponownie przemyśleć, aby polepszyć warunki współpracy z dostawcami.

Ponadto dokument ten powinien stać się przedmiotem zainteresowania nie tylko bibliotek. Pamiętajmy, że to nie tylko one kupują e-zasoby. To w końcu nie one odpowiadają za zakup dostępu do baz dostępnych w licencji krajowej, a niepokojące jest, jak trudno bibliotekom jest uzyskać informacje na temat listy tytułów i ISSN-ów zasobów dostępnych w ramach tej licencji. Wierzę, że po lekturze tego dokumentu i przemyślenia pod jego wpływem pewnych spraw takie umowy z dostawcami byłyby realizowane nieco inaczej — w sposób ułatwiający, a nie utrudniający pracę bibliotekarzom, w konsekwencji z korzyścią dla użytkownika końcowego.

Źródło: bibliosfera.net


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP