Polecamy
Jarosław Kończak 27,00 PLN 38,00 PLN

Książka adresowana jest zarówno do osób zainteresowanych komunikacją sponsoringową, jak i tych,... więcej >

Elżbieta Tkacz

kustosz, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. A. Fredry w Jarosławiu
wykształcenie: wyższe
35 lat pracy w bibliotece

Podkarpacki Bibliotekarz Roku 2012

 

Zarządzanie biblioteką
Dla E. Tkacz rok 2012 był wyjątkowy, bo wieńczący budowę nowej siedziby biblioteki. Nim to nastąpiło pozyskała wraz z zespołem środki na nowoczesne wyposażenie, czyli na projekt „Jarosławskie Centrum Multimedialne”, w kwocie 358 tys. zł z MKiDN w Warszawie. Następnym etapem było zaaranżowanie i wyposażenie nowej przestrzeni bibliotecznej (zgodnie z projektem ) wreszcie przeniesienie zbiorów biblioteki do nowej siedziby. Otwarcie nastąpiło 20.09.2012 r. Po trzech latach budowy mieszkańcy miasta otrzymali nowoczesną, przestronną, funkcjonalną bibliotekę, w której powstało Centrum Multimedialne z czytelnią internetową, naukową, i multimedialną, stanowiskami do odsłuchu muzyki, kawiarnią i salą do prezentacji multimedialnych. Przystosowano bibliotekę dla osób niepełnosprawnych ruchowo, a dla czytelników z dysfunkcją wzroku zainstalowano specjalistyczny sprzęt pozwalający w pełni korzystać z zasobów biblioteki. Znaczna część nowego lokalu została przeznaczona dla dzieci, którym poświęcono szczególną uwagę w projektowaniu i urządzaniu biblioteki. Zmieniły się tez warunki pracy bibliotekarzy, a całkowita automatyzacja prac bibliotecznych pozwoliła na ich usprawnienie.

Modernizacja biblioteki i procesów bibliotecznych
Nastąpiła kompleksowa modernizacja biblioteki i procesów bibliotecznych dzięki: wyposażeniu całej biblioteki w nowoczesne regały systemowe i przesuwne, regały biblioteczne i meble autorskie; utworzeniu nowoczesnego centrum multimedialnego tym sali do prezentacji multimedialnych z systemem kinowym 3D, czytelni internetowej oraz multimedialnej; zorganizowaniu stanowiska dla osób z dysfunkcją wzroku wyposażonego w specjalistyczny sprzęt komputerowy (multilektor SARA, powiększalnik, oprogramowanie, klawiatura itp.); wyposażeniu stanowisk pracy w nowoczesny sprzęt komputerowy; wdrożeniu nowoczesnego oprogramowania SOWA2/MARC21; zainstalowaniu systemu identyfikacji zbiorów RFID (stanowisko do samodzielnych wypożyczeń i zwrotów); utworzenie strefy gier dla czytelników.

Obsługa użytkowników
Mimo prac nad przygotowaniem nowego gmachu do odbioru obsługa czytelników 2012 r. przebiegała bez większych zakłóceń . Biblioteka brała udział w ogólnopolskich akcjach takich jak: Cała Polska Czyta Dzieciom, Z książką na walizkach, zorganizowała obchody Tygodnia Bibliotek, współorganizowała miejskie imprezy kulturalne, np. Regionalny Konkurs Recytatorsko-Poetycki im. Jerzego Hordyńskiego. Po otwarciu nowego budynku nastąpiło znaczne rozszerzenie wachlarza usług dla czytelników. Objęto nimi takze nowe ich kategorie. Ciekawie zaaranżowana przestrzeń, nowoczesny sprzęt stwarzają nowe możliwości pracy i przygotowanie odpowiedniej oferty dla każdego, potencjalnego odbiorcy.

Promocja biblioteki
Do działań promocyjnych należała zarówno kampania informacyjna związana z budową nowej siedziby, uroczyste otwarcie biblioteki, jak też jej zwiedzanie i poznawanie nowych możliwości przez czytelników.

Cechy osobowościowe
E. Tkacz jest osobą łatwo nawiązującą kontakty, konsekwentną i kreatywną. Dba o promowanie i pozytywne postrzeganie zawodu bibliotekarza. Potrafiła przekonać władze miasta do realizacji swojego pomysłu budowy nowoczesnego lokalu biblioteki Jest też dobrym organizatorem. Umie pracować w grupie i pozytywnie motywować innych do działania , bo wraz z pracownikami biblioteki zdołała pozyskać fundusze na nowoczesne wyposażenie nowej siedziby. Oddanie jej do użytku lokalnej społeczności w czasie trudnym dla tego rodzaju inicjatyw, to ogromny sukces E. Tkacz i Jej zespołu.


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP