Polecamy
25,00 PLN

Kolejny, szesnasty, tom serii „Bibliotekarze Polscy we Wspomnieniach Współczesnych”... więcej >

Światowy Dzień Książki w Krośnie

Autor: Biblioteka: Krośnieńska Biblioteka Publiczna Województwo: podkarpackie
Data dodania: 22.04.2013

Światowy Dzień Książki 2013 w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej

 

23 kwietnia po raz kolejny na całym świecie  obchodzony będzie Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich - doroczne święto organizowane przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich.

 

Krośnieńska Biblioteka Publiczna wspólnie z krośnieńskim oddziałem Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich , także kieruje do mieszkańców miasta i regionu zaproszenia do udziału w obchodach tego święta.

            O godz. 10.00 w Oddziale dla Dzieci najmłodsi czytelnicy spotkają się z Agnieszką Frączek – autorką wierszy i opowiadań dla dzieci.

                Od 1993 roku wykłada językoznawstwo w Instytucie Germanistyki Uniwersytetu Warszawskiego - jest doktorem nauk humanistycznych, autorką licznych prac naukowych z dziedziny językoznawstwa. Zadebiutowała w 2003 roku zbiorem wierszyków dla dzieci pt. „Co ja plotę?”. Od tamtej pory łączy prace naukową z pisaniem dla dzieci. Wydała m.in. „Słonia na hulajnodze”, „Chichopotama”, ”Bamboszkowe opowieści”, „Szalony szczypiorek i inne wierszyki szczypiące w jęzorek”, „Banialuki do zabawy i nauki”, „Trzeszczki czyli trzeszczące wierszyki”, „Jedna literka, a zmiana wielka. Jest m.in. laureatką Nagrody Edukacja XXI (2008), wyróżnienia IBBY Dziecięcy Bestseller Roku (Kanapka i innych wierszy kapka), Nagrody im. Marii Weryho-Radziwiłłowicz.

 

            Natomiast po południu o godz. 17.00 w Bibliotece Głównej przy ul. Wojska Polskiego odbędzie się spotkanie z Manuelą Gretkowską - pisarką, scenarzystka filmową, felietonistką i działaczką społeczną, założycielką Partii Kobiet.

 

            Ukończyła filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz antropologię średniowiecza w École des hautes études en sciences sociales w Paryżu. Podczas studiów we Francji w latach 80. współpracowała z drugoobiegowym „bruLionem”, już jako azylantka w 1991 roku wydała debiutancką prozę „My zdies’ emigranty”, bardzo życzliwie przyjętą także przez Czesława Miłosza. Później wyszedł jej „Tarot paryski”. W 1996 roku Gretkowska napisała scenariusz filmu Andrzeja Żuławskiego „Szamanka”. W roku 1997 wyjechała do Szwecji. Wydała kilka opowiadań zebranych w książce „Namiętnik” (1998), relacje ze światowych podróży „Światowidz” (1998) oraz felietony pod wspólnym tytułem „Silikon” (2000).

W 2001 r. wydała „Polkę” /nominowaną do Nagrody Nike/, trzy lata później „Europejkę”, a w 2008 roku „Obywatelkę” -  książki będące swego rodzaju trylogią, dziennikami z życia pisarki, w których opisuje przeżycia związane z ciążą, obserwacje zmieniającej się Polski, powstawanie Partii Kobiet. 

                W 2003 roku wydaje wspólnie z partnerem Piotrem Pietuchą „Sceny z życia pozamałżeńskiego”, w 2007 roku powieść  „Kobieta i mężczyźni” oraz zbiór felietonów „Na dnie nieba”. Przez ostatnie trzy lata co roku czytelnicy dostają kolejną znakomitą powieść Gretkowskiej – w 2010 roku „Miłość po polsku”, w 2011 „Trans”, a w ubiegłym roku „Agenta” - trzymająca w napięciu, doskonale, wręcz filmowo opowiedziana historia zaskakującego trójkąta miłosnego między Izraelem a Polską. Wciągająca, na przemian zabawna i wzruszająca fabuła z przejmującym finałem to jak zawsze u Gretkowskiej pretekst do mówienia o ważnych, niełatwych sprawach zamiatanych pod dywan poprawności – czytamy w recenzjach książki.

 

Spotkania z Agnieszką Frączek i Manuelą Gretkowską odbędą się w  ramach zadania „Mikro i makro podróże po literaturze” przy wsparciu finansowym Gminy Krosno. Po spotkaniach czytelnicy będą mogli kupić książki Autorek z autografem.

 

Również 23 kwietnia o godz. 10.00 w Filii nr 4 KBP przy ul. Krakowskiej 124, uczniowie kl. I i II wezmą udział w konkursach i zabawach związanych ze świętem książki i obejrzą przedstawienie kukiełkowe „O urwisie Krzysiu” przygotowane przez słuchaczy Studium Animatorów Kultury i Bibliotekarzy w Krośnie  pod kierunkiem Sylwii Hulbój /przedstawienie jest jej pracą dyplomowa/.

W tym dniu w filiach KBP i Oddziale dla Dzieci odbędą się zajęcia dla przedszkolaków poświęcone książkom i zaletom czytania, m.in. w Filii nr 1 pod hasłem „Książka moim przyjacielem” i „Wędrówka do krainy bajek”, w Filii nr 2 zajęcia w oparciu o baśnie Andersena  oraz konkurs recytatorski „Wiersze o książce, w Filii nr 3 spotkanie poświęcone historii książki i zajęcia plastyczne, w Filii nr 7 zajęcia z wierszami Agnieszki Frączek, a w Oddziale dla Dzieci spotkają się laureaci konkursu plastycznego ph. „Ilustracje z fantazją – prace do utworów Agnieszki Frączek ” oraz konkursu recytatorskiego „Wierszykarnia Agnieszki Frączek”.

Dzień wcześniej, 22 kwietnia o godz. 17.00 wszystkich którzy chcą porozmawiać o dobrej literaturze zapraszamy na spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki do Saloniku Artystycznego przy ul. Wojska Polskiego 41. Spotkanie poświęcone będzie książce  Alice Munro „Zbyt wiele szczęścia”.

 

Wszystkie proponowane przez Krośnieńską Bibliotekę Publiczną działania mają na celu promocję książki i czytelnictwa w środowisku lokalnym. Pokazujemy, że spotkanie z  książką to doskonały sposób na spędzanie wolnego czasu dla osób w każdym wieku.

 

 

Informacje o wszystkich imprezach KBP publikuje na swojej stronie – www.kbp.krosno.pl                                           

Monika Machowicz


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP