Polecamy
Wydawnictwo SBP 8,00 PLN

Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE... więcej >

Jastrzębska Baśniowa Noc. Andersen kontra Czarny Rycerz.

Autor: Maria Jasionek Biblioteka: Miejska Biblioteka Publiczna w Jastrzębiu-Zdroju Województwo: śląskie
Data dodania: 23.04.2013

Za nami kolejna edycja Nocy z Andersenem. Tegoroczna impreza odbyła się w nocy z 5 na 6 kwietnia. W imprezie uczestniczyła ponad 50-osobowa grupa dzieci. Wszyscy wielbiciele książek  i twórczości Andersena spotkali się w Masnówce – Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Parku Zdrojowym, gdzie przywitał ich Czarny Rycerz w towarzystwie Hansa Christiana Andersena. Nie bez przyczyny właśnie w takim towarzystwie najmłodsi czytelnicy mieli spędzić tę baśniową noc.

Tegoroczna edycja imprezy miała wyjątkowy charakter ze względu na przypadającą rocznicą 50-lecia miasta i 65-lecia Biblioteki. Program imprezy został tak ułożony, aby nie zabrakło w nim miejsca na informacje dotyczące historii i kultury miasta i regionu. Imprezę rozpoczęła Dyrektor Jastrzębskiej Książnicy Maria Kucharska, która po ciepłym przywitaniu wszystkich uczestników imprezy przedstawiła  pierwszego wyjątkowego gościa wspólnej zabawy. Był nim Pan Krzysztof Kucia – Naczelnik Wydziału Obywatelskiego Urzędu Miasta Jastrzębie-Zdrój, który wcielił się w postać  H. Ch. Andersena. Jego zadaniem było przeczytanie bajki Andersena zgromadzonym dzieciom. Sposób interpretacji bajki, tempo czytania oraz liczne dygresje i zachęcanie do wspólnej rozmowy przez czytającego wprawiło wszystkich w wyśmienity nastrój oraz sprawiło, że Masnówka stała się naprawdę zaczarowanym miejscem. Po czytaniu przyszedł czas na spotkanie z gościem specjalnym imprezy. Był nim Dariusz Rekosz, który wcielił się w postać legendarnego Czarnego Rycerza. Nie było to jednak typowe spotkanie autorskie – w pewnym momencie zamieniło się ono we wspólną zabawę pisarza z dziećmi. Aktywność plastyczna polegała na zaprojektowaniu strojów dla królów i królowych oraz wykonaniu portretu Czarnego Rycerza. Zabawy te inspirowane były czytaniem i opowiadaniem legend związanych z miastem, które stworzyły niepowtarzalny klimat Nocy w Bibliotece.      W ten sposób uczestnicy imprezy utrwalili wiadomości związane           z historią miasta od czasów najdawniejszych do współczesności. Przeprowadzono konkurs na najdłuższy łańcuch wykonany z kolorowego papieru – zwycięska drużyna wykonała ponad 43-metrową pracę.

Po emocjonujących spotkaniach uczestników imprezy zaproszono na pyszną kolację, którą przygotowali uczniowie Zespołu Szkól nr 2 im. Wojciecha Korfantego w Jastrzębiu-Zdroju. Dla małych łasuchów przygotowano wyśmienite naleśniki oraz kanapki. Po kolacji rozpoczęła się kolejna część wieczoru, wypełniona kreatywnymi             i twórczymi zabawami. Młodzi czytelnicy brali udział w różnych konkurencjach w których musieli wykazać się wiedzą, często sprytem oraz szybkością i refleksem w wykonywaniu poleceń. Dużo radości sprawiła rozmowa z uczestnikami Nocy z Andersenem w Bibliotece    w Lubinie za pośrednictwem Skype’a. Dzieci miały możliwość rozmowy z rówieśnikami  i podzielenia się wrażeniami ze wspólnie spędzonego wieczoru. Przygotowano również słodką niespodziankę – wspaniały tort w kształcie książki. Uczestnicy mieli możliwość zaprezentowania talentu tanecznego podczas wspólnej zabawy przy muzycznych hitach, która trwała prawie do północy. O tej porze przyszedł czas na wieczorną toaletę i rozłożenie śpiworów. Nie był to jednak koniec imprezy. Ostatnim elementem był sens bajkowy. Ku zaskoczeniu organizatorów najbardziej wytrwali uczestnicy zasnęli dopiero ok. godziny 4 nad ranem. Mimo tego każdy bez problemu wstał o 7 rano na wspólne śniadanie. Dzieci zadowolone wracały do domów z myślą o kolejnej Nocy z Andersenem.

Każdy z gości otrzymał Certyfikat uczestnictwa w Jastrzębskiej Baśniowej Nocy, pamiątkową pocztówkę oraz torbę pełną niespodzianek, w której nie mogło zabraknąć książki. Prezenty dla uczestników przekazał Prezydent Miasta Pan Marian Janecki.

 

Maria Jasionek

Kierownik Wypożyczalni Literatury dla Dzieci

Miejska Biblioteka Publiczna

w Jastrzębiu-Zdroju


 Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP