Polecamy
39,00 PLN 99,00 PLN

Monografia jest adresowana do wszystkich osób zainteresowanych problematyką szeroko pojętej informacji... więcej >

Warsztaty metodyczne z Wiolettą Piasecką

Autor: Biblioteka: Biblioteka Publiczna Gminy Kłodzko Województwo: dolnośląskie
Data dodania: 25.04.2013

„Podaj dalej”

Biblioteka Publiczna Gminy Kłodzko pomaga zdobywać wiedzę swoim bibliotekom partnerskim

 

Biblioteka Publiczna Gminy Kłodzko od kwietnia do lipca 2013 roku realizuje mikrogrant „Podaj dalej” prowadzony przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce, a skierowany do wszystkich bibliotek wiodących biorących udział w Programie Rozwoju Bibliotek

 

W czwartek 11 kwietnia 2013 roku odbyło się pierwsze spotkanie – warsztaty metodyczne dla bibliotek partnerskich w zakresie pisania scenariuszy bibliotecznych na podstawie baśni i twórczości dziecięcej. Warsztaty poprowadziła znana w Polsce autorka książek dla dzieci pani Wioletta Piasecka. Uczestnikami magicznego spotkania byli pracownicy Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko oraz jej trzech bibliotek partnerskich: Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Radkowie, Gminnej Biblioteki Publicznej w Lewinie Kłodzkim oraz Biblioteki Publicznej w Ludwikowicach Kłodzkich. W warsztatach wziął również udział nauczyciel Zespołu Szkół w Wojborzu. Razem 21 osób.

 

Warsztaty te skierowane są do bibliotekarzy, nauczycieli szkół podstawowych oraz nauczycieli wychowania przedszkolnego. Celem warsztatów jest nauka pisania scenariuszy lekcyjnych z wykorzystaniem baśni autorki. Scenariusze lekcyjne są wielkim ułatwieniem w pracy z dzieckiem, czy to na lekcjach języka polskiego, lekcjach bibliotecznych, czy też podczas gier i zabaw z przedszkolakami. Celem naszych warsztatów było zdobycie umiejętności pisania scenariuszy lekcji bibliotecznych na przykładzie twórczości literackiej pani Wioletty Piaseckiej. Nauka i wiedza z warsztatów posłużą z kolei do organizacji jesiennego 1 Dziecięcego Kłodzkiego Festiwalu Animacji Kulturalnych z twórczości Juliana Tuwima.

 

Gospodyni spotkania – dyrektor BPGK Mariola Huzar – na wstępie zapoznała uczestników z programem dnia oraz harmonogramem i tematyką następnych trzech spotkań. Przedstawiła  prezentację multimedialną dotycząca niedawno zrealizowanego działania w ramach Europejskiego Tygodnia z Internetem „Pierwszy krok w cyfrowy świat” w bibliotece w Starym Wielisławiu w obszarze aktywności seniorów. Taki kierunek rozwoju wybrała BPGK budując swój Plan Rozwoju Biblioteki.

 

W pierwszej części warsztatów prowadzący skupił się na teorii ogólnej i pokazaniu strony internetowej www.wiolettapiasecka.pl, ze szczególnym uwzględnieniem zakładek dotyczących warsztatów metodycznych i gotowych scenariuszy. Opowiadał o tym, jak należy zbudować dobry scenariusz i jakie stałe elementy winien on zawierać. Między innymi należy wskazać tytuł książki, określić temat scenariusza, czas trwania, cel ogólny, cele operacyjne, przebieg oraz autorów.

 

W drugiej części uczestnicy zostali zaproszeni do pracy warsztatowej. Bibliotekarze podzielili się na dwie grupy, aby uzyskać dwa nowe scenariusze, celem dokonania porównania i analiz. Był to naprawdę twórczy czas. Podczas ołdrzychowickich warsztatów wypracowano dwa ciekawe scenariusze, które będą stanowić materiał szkoleniowy do ew. wykorzystania w całej Polsce za pośrednictwem strony internetowej pisarki. Oto linki do naszych scenariuszy:

http://www.wiolettapiasecka.pl/pl/scenariusze-lekcyjne/pokaz/34

http://www.wiolettapiasecka.pl/pl/scenariusze-lekcyjne/pokaz/35

 

W trzeciej części odbył się przykładowy warsztat z podziałem na role w wykonaniu jednego aktora, czyli pani Wioletty Piaseckiej. Było na co popatrzeć i było czego posłuchać: poniżej link do filmiku

https://www.facebook.com/mariola.huzar#!/photo.php?v=438816672878900&set=vb.100002517148722&type=2&theaterPartner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP