Polecamy
Wydawnictwo SBP 45,00 PLN

więcej >

3. Żywa Biblioteka w KBP

Autor: Magdalena Młynarczyk Biblioteka: Koszalińska Biblioteka Publiczna Województwo: zachodniopomorskie
Data dodania: 09.05.2013

Projekt „Żywa Biblioteka” (realizowany po raz trzeci przez Koszalińską Bibliotekę Publiczną) czyli metoda edukacji o prawach człowieka (stosowana w kilkudziesięciu krajach świata) jest sposobem na oswajanie z innością, która ma zapobiegać dyskryminacji oraz wykluczeniu społecznemu. Realizuje się to poprzez zorganizowanie otwartego spotkania z przedstawicielami grup dyskryminowanych. Celem projektu jest dotarcie do jak największej grupy osób z informacją, że inny nie znaczy gorszy czy mniej wartościowy. 

Zauważamy w naszym środowisku lokalnym potrzebę propagowania tolerancji. Poprzez projekt chcemy włączyć się do wymiany poglądów na temat dyskryminacji. Takie zetknięcie z innością, która tylko niepoznana budzi lęk, a więc też niechęć, agresję, byłoby rewelacyjną metodą ułatwiająca funkcjonowanie społeczeństwa różnorodnego i przez to wewnętrznie bogatego.

Impreza jest realizowana w formie biblioteki, czyli są Książki – osoby reprezentujące grupy dyskryminowane, są Czytelnicy, tj. wszyscy, którzy zechcą w tym dniu odwiedzić KBP i porozmawiać z wybraną Żywą Książką i są Bibliotekarze – osoby obsługujące Żywą Bibliotekę, udostępniające żywy księgozbiór.

To szczególne spotkanie „twarzą w twarz” Czytelnika i Książki ma przede wszystkim wpłynąć na stereotypy i uprzedzenia względem konkretnej grupy - mniejszości, którą dana Książka reprezentuje. Wydaje nam się, że nasza biblioteka jest doskonałym miejscem na realizację edukacji o wzajemnym szacunku, równości i prawach. Cieszymy się, że takie wyjątkowe wydarzenie będzie realizowane w Koszalinie. Mamy nadzieję na nowe bogate doświadczenia oraz pełen różnorodności czas spędzony w przyjemnej atmosferze.

Żywa Biblioteka odbyła się 21 marca przy okazji Międzynarodowego Dnia Eliminacji Dyskryminacji Rasowej. W ramach Żywego Księgozbioru udostępniliśmy m.in. Tytuły: Rom, Bezwyznaniowiec, Syryjczyk, Gej, para Lesbijek, Osoba chora na schizofrenię,  Osoba niewidoma, Freeganka, Feministka, Weganin. Rozmowy odbywały się w Galerii REGION KBP w godzinach 10.00-17.00.

Żywą Bibliotekę otworzył projekt Gangnam Polska - Gangnam Europa. Projekt teatralny „Gangnam Polska – Gangnam Europa” - fragmenty „Cmentarza w Pradze” Umberta Eco

Pomysł – Marzena Wysmyk i zespół, wykonanie – Teatr „Na bosaka”

Działanie ma na celu pokazać kontrast między pięknymi założeniami – Konstytucja RP, Tekst o prawach człowieka UE a stanem faktycznym stosunku ludzi do siebie. Zderzenie patosu flagi, hymnu, symboli narodowych ze stereotypowym myśleniem o Żydach, księżach , kobietach uświadamia , że Polska wciąż nie jest wolna od uprzedzeń. To samo dotyczy Unii Europejskiej. Jej mieszkańcy , mimo jedności i braterstwa, uważają siebie nawzajem za pełnych wad i słabości ludzi, z których można kpić , przypinając im typową łatkę – zjadacza pizzy , czy piwożłopa. Wydźwięk akcji jest dość pesymistyczny, gdyż rozbrzmiewający w finale „Gangnam style” świadczy, że tym co nas łączy, jest mający na youtube 1391898432 lajków „kawałek Psów”. (Marzena Wysmyk)Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP