Polecamy
Jacek Wojciechowski 40,00 PLN 59,00 PLN

Niniejsza monografia przedstawia aktualny stan wiedzy o bibliotekarstwie – z próbą... więcej >

Nie samym fado żyje Portugalia, czyli kilka słów o portugalskiej muzyce

Autor: Małgorzata Kowalska Biblioteka: Miejska Biblioteka Publiczna Łódź-Widzew Filia nr 5 Województwo: łódzkie
Data dodania: 09.05.2013

Zazwyczaj, gdy myślimy o portugalskiej muzyce to pierwsza myśl, która przychodzi nam do głowy to FADO. Tymczasem nasze spotkanie 19 kwietnia 2013 r., miało pokazać, iż „Nie samym fado Portugalia żyje, czyli kilka słów o portugalskiej muzyce”.  I tak się też stało, ponieważ nasz Gość Pani Monika Nowak-Vilela, przedstawiła nam obraz portugalskiej muzyki, w szerszym wymiarze.  Nie sposób mówić o fado i nie powiedzieć o jej korzeniach.  Portugalczycy zapytani o korzenie fado twierdzą, iż jej powstanie związane jest z uczuciem smutku (saudade), które towarzyszy, im, gdy muszą opuścić ukochany dom czy kraj.  Owo saudade brzmi w różnych miejscach Portugalii nieco, inaczej. Istnieją, bowiem dwa odmienne typy tej muzyki w zależności od miejsca jej wykonywania: fado cantado, charakterystyczne dla Lizbony i Porto oraz fado z Coimbry. Mówiąc, o fado nie można nie wspomnieć o najsławniejszej piosenkarce Amalii Rodrigues. Obecnie znanymi wykonawcami są min. Misia, Cristina Branco czy Mariza.  Należy do nich także kanadyjka portugalskiego pochodzenia – Nelly Furtado – dzięki, której mocno rozpowszechniły się rytmy z półwyspu Iberyjskiego. Wielu współczesnych piosenkarzy portugalskich młodego pokolenia łączy muzykę popową z folkiem, wplatając klasyczne dźwięki fado, jak, choćby Dulce Pontes, czy zespół Madredeus. 


Sporym zaskoczeniem dla zgromadzonych okazały się słowa naszej prelegentki: Portugalia nie samym fado żyje, gdyż rozbrzmiewa w niej pimba, czyli prosta muzyka grana na wiejskich zabawach i weselach, bardzo popularna wśród portugalskich emigrantów. Pimbę można przyrównać do polskich weselnych rubasznych przyśpiewek czy disco polo.  W tej materii  dominują wykonawcy: Quim Bareiros,  Os Panteras, Raizes do Minh i  in.


Nurt współczesnej muzyki portugalskiej reprezentują zespoły: Buraka Som Sistema (muzyka elektroniczna), Blasted Mechanizm (electro-rock) oraz The Gift.
Zauroczeni fado, zasłuchani w przepięknych fragmentach muzycznych kraszących spotkanie, z poczuciem niesłychanej wrażliwości, piękna i wyjątkowych doznań artystycznych weszliśmy w drugą część imprezy, która w prezentacji multimedialnej ukazywała działania Filii nr 5, na przestrzeni 40 lat istnienia.  Była to doskonała okazja do wspomnień z Czytelnikami, Sympatykami naszej placówki, którzy współtworzyli wraz z pracownikami atmosferę, dorobek Biblioteki przy Wilczej. Jak to bywa na urodzinach były życzenia, chwile wzruszenia i tort, który smakował, tym bardziej, że okraszony był radością i nadzieją na dalsze lata owocnej pracy.

Dziękujemy Pani Monice Nowak-Vileli  za muzyczną podróż,  w  urocze zakątki Portugalii gdzie rozbrzmiewa fado.Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP