Polecamy
34,00 PLN 49,00 PLN

Suplement IV obejmuje wszystkich „pracowników książki” (od czasów najdaw­niejszych do... więcej >

Rekomendacje Instytutu Goethego - Wiosna 2013

Data dodania: 14.05.2013

Rekomendacje Instytutu Goethego - Wiosna 2013

Wśród polecanych przez Instytut Goethego nowości wydawniczych znalazły się dwie laureatki Nagrody Literackiej Lipskich Targów Książki 2013 – LEBEN (Życie) Davida Wagnera oraz DIE GRUPPE 47. ALS DIE DEUTSCHE LITERATUR GESCHICHTE SCHRIEB – obszerna historia słynnej Grupy 47 autorstwa krytyka literackiego Helmuta Böttigera.

Christoph Ransmayr zabiera nas w podróż dookoła świata w siedemdziesięciu epizodach swojej najnowszej książki ATLAS EINES ÄNGSTLICHEN MANNES.

Tłumaczy literatury zainteresuje z pewnością propozycja Esther Kinsky FREMDSPRECHEN.

Z tłumaczeniem jest jak z miłością: można mówić o nim bez końca, gdyż chodzi tutaj w pierwszym rzędzie o praktykę, w której dyskusja wciąż wydobywa na wierzch inne jej aspekty, a sedno tym pewniej pozostaje w ukryciu - uważa autorka.

Do prawa bycia nieszczęśliwym przekonuje filozof Wilhelm Schmid w swojej nowej książce o przewrotnym tytule UNGLÜCKLICH SEIN. EINE ERMUTIGUNG (Być nieszczęśliwym. Zachęta).

Człowiek nie może bez przerwy być szczęśliwy, a pozytywne myślenie jest zakłamane, gdyż dyskryminuje nieszczęśliwych - udowadnia autor.

DIE FABELN VON DER BEGEGNUNG (Bajki o spotkaniu), taki tytuł nosi nowy tom prozy Botho Straußa.

To, co kreśli tutaj autor, jest szyderczą karykaturą współczesnych form towarzyskich. Ludzie zapomnieli, na czym polega sztuka miłosna, i zastąpili ją elastycznym związkiem. Związek, jak uczy omawiana tutaj bajka, to umowa, w ramach której następuje wymiana pożądanych właściwości.

Pełny wybór polecanych nowości, o których dyskutuje się obecnie w Niemczech, znaleźć można na portalu „Książki, o których się mówi” www.goethe.de/buecher

Wszystkie artykuły i recenzje na portalu dostępne są w języku polskim. W bibliotece Instytutu Goethego wypożyczyć można omówione książki w oryginalnej wersji językowej. Wydawcy zainteresowani polskim przekładem omawianych książek mogą liczyć na wsparcie finansowe ze strony Instytutu Goethego.


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP