Polecamy
39,00 PLN 99,00 PLN

Monografia jest adresowana do wszystkich osób zainteresowanych problematyką szeroko pojętej... więcej >

Finał XVIII Ogólnopolskiego Konkursu Literackiej Twórczości Dzieci i Młodzieży

Autor: Biblioteka: Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle Województwo: podkarpackie
Data dodania: 14.05.2013

9 maja 2013 roku w sali widowiskowej JDK odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom Ogólnopolskiego Konkursu Literackiej Twórczości Dzieci i Młodzieży, zorganizowanego po raz XVIII przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Jaśle i Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, Oddział w Jaśle.

W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział 282 uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z całej Polski, którzy nadesłali 638 utworów. Prace oceniało jury w składzie: Aleksandra Dacyl – polonistka, Jolanta Kociuba – polonistka Mariusz Kalandyk – poeta, literaturoznawca, Grzegorz Kociuba – poeta, krytyk literacki, polonista, Jan Tulik – poeta, prozaik, eseista.

Indywidualizm najmłodszych twórców, widoczny zarówno w udanych próbach poetyzowania, a także na poziomie narracji zyskał uznanie Aleksandry Dacyl. Dziękując  nauczycielom za wkład w przygotowanie i motywowanie laureatów zauważyła, iż zwrócili uwagę jak kształtować słowo by stało się literaturą. W opinii Jana Tulika prace konkursowe  wyróżniały się dbałością o szczegóły i realizmem w konstruowaniu świata przedstawionego. Grzegorz Kociuba z kolei podkreślił udane próby przedstawiania minionych dziejów połączone z dobrą znajomością historii. Waga literacka utworów była duża jak wspomniał Mariusz Kalandyk, dostrzegając tym samym wrażliwość piszących mającą swój wyraz w powstałych wierszach i opowiadaniach. W opinii jurora Ogólnopolski Konkurs Literackiej Twórczości Dzieci i Młodzieży organizowany po raz XVIII zyskał już swoją dojrzałość.

Nagrody i dyplomy laureatom wręczali Zastępca Burmistrza Miasta Jasła Leszek Znamirowski, Przewodnicząca Rady Miejskiej Jasła Elżbieta Bernal oraz Podkarpacki Wicekurator Oświaty Antoni Wydro. Finaliści XVIII OKLTDiM mieli okazję także posłuchać  poetyckiego rapowania w wykonaniu Marcina Rąpały DPD oraz uczestniczyć w rozstrzygnięciu konkursu na Demotywator Literacki. Współorganizatorem finału OKLTDiM był Jasielski Dom Kultury.

Lista laureatów XVIII Ogólnopolskiego Konkursu Literackiej Twórczości Dzieci i Młodzieży dostępna jest na stronie internetowej Biblioteki: www.mbp.jaslo.pl. Z fragmentami nagrodzonych utworów można zapoznać się odwiedzając wystawę prac laureatów prezentowaną w holu Biblioteki do 31 maja 2013 r. Obsługę fotograficzną finału zapewnił Łukasz Rak.


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Polecamy
Partnerzy