Polecamy
47,00 PLN

Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE... więcej >

Finał XVIII Ogólnopolskiego Konkursu Literackiej Twórczości Dzieci i Młodzieży

Autor: Biblioteka: Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle Województwo: podkarpackie
Data dodania: 14.05.2013

9 maja 2013 roku w sali widowiskowej JDK odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom Ogólnopolskiego Konkursu Literackiej Twórczości Dzieci i Młodzieży, zorganizowanego po raz XVIII przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Jaśle i Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, Oddział w Jaśle.

W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział 282 uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z całej Polski, którzy nadesłali 638 utworów. Prace oceniało jury w składzie: Aleksandra Dacyl – polonistka, Jolanta Kociuba – polonistka Mariusz Kalandyk – poeta, literaturoznawca, Grzegorz Kociuba – poeta, krytyk literacki, polonista, Jan Tulik – poeta, prozaik, eseista.

Indywidualizm najmłodszych twórców, widoczny zarówno w udanych próbach poetyzowania, a także na poziomie narracji zyskał uznanie Aleksandry Dacyl. Dziękując  nauczycielom za wkład w przygotowanie i motywowanie laureatów zauważyła, iż zwrócili uwagę jak kształtować słowo by stało się literaturą. W opinii Jana Tulika prace konkursowe  wyróżniały się dbałością o szczegóły i realizmem w konstruowaniu świata przedstawionego. Grzegorz Kociuba z kolei podkreślił udane próby przedstawiania minionych dziejów połączone z dobrą znajomością historii. Waga literacka utworów była duża jak wspomniał Mariusz Kalandyk, dostrzegając tym samym wrażliwość piszących mającą swój wyraz w powstałych wierszach i opowiadaniach. W opinii jurora Ogólnopolski Konkurs Literackiej Twórczości Dzieci i Młodzieży organizowany po raz XVIII zyskał już swoją dojrzałość.

Nagrody i dyplomy laureatom wręczali Zastępca Burmistrza Miasta Jasła Leszek Znamirowski, Przewodnicząca Rady Miejskiej Jasła Elżbieta Bernal oraz Podkarpacki Wicekurator Oświaty Antoni Wydro. Finaliści XVIII OKLTDiM mieli okazję także posłuchać  poetyckiego rapowania w wykonaniu Marcina Rąpały DPD oraz uczestniczyć w rozstrzygnięciu konkursu na Demotywator Literacki. Współorganizatorem finału OKLTDiM był Jasielski Dom Kultury.

Lista laureatów XVIII Ogólnopolskiego Konkursu Literackiej Twórczości Dzieci i Młodzieży dostępna jest na stronie internetowej Biblioteki: www.mbp.jaslo.pl. Z fragmentami nagrodzonych utworów można zapoznać się odwiedzając wystawę prac laureatów prezentowaną w holu Biblioteki do 31 maja 2013 r. Obsługę fotograficzną finału zapewnił Łukasz Rak.


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP