Polecamy
15,00 PLN 35,00 PLN

Monografia powinna zająć ważne miejsce wśród publikacji poświęconych zagadnieniom kultury,... więcej >

KREATYWNY Tydzień Bibliotek 2013 w Opolu

Autor: Katarzyna Pawluk Biblioteka: Zarząd Okręgu Opolskiego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich Województwo: opolskie
Data dodania: 17.05.2013

10. jubileuszowy Tydzień Bibliotek w Opolu rozpoczął się inaczej niż w minionych latach. Hasło „Biblioteka  przestrzenią dla kreatywnych” pobudziło twórcze myślenie bibliotekarzy i mieszkańcom miasta zaproponowano na dzień 8 maja – happening.

Zarząd Okręgu i Zarząd Oddziału Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Opolu zaprosił już tradycyjnie do współpracy opolskie biblioteki.

W centralnym miejscu Opola niedaleko Miejskiej Biblioteki Publicznej opolskie biblioteki zaprezentowały swoje zbiory i usługi.

Otwarcia plenerowej imprezy dokonała Elżbieta Kampa – przewodnicząca Zarządu Okręgu Opolskiego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. Swoją obecnością zaszczycił nas Ryszard Zembaczyński - Prezydent Miasta Opola, który nie szczędził ciepłych słów pod adresem osób pracujących w tym zawodzie i życzył tak wspaniałych osiągnięć na niwie pobudzania kreatywności.

Happening był także znakomitą okazją do uhonorowania Opolskiego Bibliotekarza Roku 2012. Tytuł otrzymała Mirosława Grabowska, która zaprezentowała działalność  Szkolnego Multimedialnego Centrum Dydaktyczno-Bibliotecznego w Zespole Szkół w Dobrzeniu Wielkim, w którym pracuje. Gimnazjaliści z Dobrzenia Wielkiego odczytali fragmenty książek o kreatywnym uczeniu się a zgromadzone osoby na Placu Wolności wzięły udział w różnych grach i zabawach, a wszystko to, na pobudzenie twórczego myślenia.
Każda z bibliotek przygotowała ciekawy program, zachęcając mieszkańców do wspólnej zabawy, m.in. od bibliotekarzy z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu można było wziąć cytat na drogę.

Kreatywnie zostały także wykorzystane książki z selekcji, przez bibliotekarzy z Miejskiej Biblioteki Publicznej, z których powstały elementy modułowe do książkowej układanki, z których następnie ułożono jedno z poprzednich haseł Tygodnia Bibliotek. Hasło z 2005 roku, „Biblioteka otwarta dla Ciebie”, stało się swoistym zaproszeniem do wstąpienia w podwoje opolskich bibliotek. Hasło to było uzupełnieniem tegoroczne hasło „Biblioteka przestrzenią dla kreatywnych” udowadniając, że biblioteki to miejsca otwarte dla każdego.

W trakcie happeningu Opolanie mieli okazję otrzymać kwiat origami od bibliotekarza oraz chińskie imiona od przedstawicieli Instytutu Konfucjusza w Opolu, ułożyć puzzle promujące program „Ameryka w twojej bibliotece”, podzielić się spostrzeżeniami czym dla nich jest biblioteka.

Dla seniorów przygotowane zostało specjalne stanowisko – Kreatywni 50+, gdzie przedstawiciele Koła Seniorów SBP wraz z bibliotekarzem pomagali przełamać internetowe bariery.

Prezentacje bibliotek publicznych (Wojewódzka Biblioteka Publiczna, Pedagogiczna Biblioteka Publiczna, Miejska Biblioteka Publiczna) uczelnianych (Biblioteka Główna Uniwersytetu Opolskiego, Biblioteka Główna Politechniki Opolskiej, Biblioteka Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej w Opolu) oraz prezentację działalności Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich zostały urozmaicone występami najmłodszych mieszkańców naszego miasta. Przedszkolaki, prowadzone przez Izabelę Lisowską, Krystynę Bastek i Cezarego Cesarza, podbiły serca publiczności zapraszając do wspólnej zabawy.

Okazało się, że mieszkańcy Opola są kreatywni w różnych dziedzinach a biblioteki umożliwiają im dalszy rozwój swoich zainteresowań i pasji.

Opolskie biblioteki na ten Tydzień przygotowały liczne imprezy – wystawy, prelekcje, spotkania, koncerty, z których może skorzystać każdy zainteresowany a trwać będą do końca maja.Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP