Polecamy
Bogumiła Staniów 20,00 PLN 38,00 PLN

Dla powodzenia książki popularnonaukowej potrzebny jest ogólny wysiłek autora,  wydawcy,... więcej >

SBP na Warszawskich Targach Książki - relacja

Data dodania: 20.05.2013

SBP na Warszawskich Targach Książki - relacja

16 maja ruszyły Warszawskie Targi Książki, po raz pierwszy zorganizowane na Stadionie Narodowym. Mimo wielu obaw związanych z nową lokalizacją Targów, pierwsze wrażenia zwiedzających są pozytywne. Bramy Stadionu otworzyły się punktualnie o godzinie 10, podobnie będzie przez kolejne 3 dni.

Uroczysta inauguracja rozpoczęła się o godz. 12.00, na płycie Stadionu. Po przywitaniu licznie zgromadzonych gości z kraju i zagranicy (m.in. węgierskiego wicepremiera Tibora Navracsicsa, ambasadora Francji Pierre Buhler’a, polskich ministrów, wiceprezydenta Warszawy Włodzimierza Paszyńskiego, dyrektora PIW Rafała Skąpskiego, dyrektora Biblioteki Narodowej Tomasza Makowskiego) głos zabrał wicepremier i minister gospodarki, Janusz Piechociński. Podkreślił on, jak ważne miejsce w życiu zajmuje literatura i podobnie jak sport, wypływa z prawdziwych pasji. Po nim wystąpił Tibor Navracsics, wicepremier i minister administracji i sprawiedliwości Węgier, mówiąc, jak wiele łączy Polaków i Węgrów, nie tylko w dziedzinie literackiej. Przywołał także postać jednego z bardziej znanych węgierskich pisarzy, Sandora Maraia, którego książki szczególnie w Polsce cieszą się dużym zainteresowaniem, o czym świadczy między innymi liczba 21 tytułów dostępnych na polskim rynku. Minister sportu Joanna Mucha wyraziła ogromną radość z możliwości współpracy z organizatorami WTK i podkreśliła, że Stadion Narodowy może być wspaniałym miejscem zarówno dla rozgrywek sportowych, imprez muzycznych, jak i szeroko rozumianych wydarzeń kulturalnych.

Po oficjalnych wystąpieniach nastąpiło wręczenie nagród związanych z działalnością literacką.

Fundacja Kultury Polskiej przyznała nagrodę "Za promocję polskiej książki w świecie" panu Lajosowi Palfalvisowi, węgierskiemu historykowi, krytykowi literatury i tłumaczowi, m.in. dzieł Miłosza czy Gombrowicza.

Nagroda Sezonu Wydawniczo-Księgarskiego Ikar w kategorii "wydawca" przypadł Pawłowi Szwedowi, prezesowi działającego od roku wydawnictwa Wielka Litera.

Wśród księgarni zwyciężyła Księgarnia Naukowa im. Bolesława Prusa w Warszawie, zaś wśród bibliotek Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku.

Wyróżniono także Drukarnię Kolejową z Krakowa za "za rzetelność, fachowość, innowacyjność działania i umiejętność łączenia wysokiego poziomu druku z szacunkiem dla portfeli klientów". Natomiast prof. Grzegorz Leszczyński z Uniwersytetu Warszawskiego otrzymał statuetkę Ikara za popularyzację literatury dziecięcej w przystępnej formie, dla każdego czytelnika.

W tym roku Ikar związał się z Warszawskimi Targami Książki, dlatego nagroda za całokształt twórczości, dawniej nazywana Ikarem Specjalnym, zmieniła nazwę na Honorowa Nagrodę Warszawskich Targów Książki. W tym roku jury jednogłośnie postanowiło przyznać ją Józefowi Henowi za wybitne osiągnięcia twórcze i nieustanną pracę literacką.

Ostatnim punktem programu było wręczenie dyplomów laureatom konkursu Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich „Mistrz Promocji Czytelnictwa”. Jak podkreśliła pani Elżbieta Stefańczyk, Przewodnicząca SBP, wszystkie wyróżnione biblioteki niezwykle aktywnie działają w swoich lokalnych społecznościach i są miejscem, które każdy czytelnik może z przyjemnością odwiedzić.

Zobacz fotorelację z uroczystego otwarcia


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP