Polecamy
99,00 PLN

  Laureat Nagrody Naukowej SBP im. Adama Łysakowskiego za rok 2019 Normal 0... więcej >

Kreatywny Tydzień Bibliotek 2013 w Chrzanowie

Autor: Biblioteka: Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie Województwo: małopolskie
Data dodania: 21.05.2013

Po raz dziesiąty Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich zorganizowało, w dniach 8-15 maja 2013 r., TYDZIEŃ BIBLIOTEK, tym razem pod hasłem BIBLIOTEKA PRZESTRZENIĄ DLA KREATYWNYCH – coroczna akcja pozwala w różnych formach pokazać pozytywne zmiany, które zachodzą  w bibliotece. W tym roku hasło zwraca uwagę na to, ze biblioteka jest miejscem inspiracji i realizacji wielu niezwykłych pomysłów na promowanie literatury i zachęcanie do sięgania po książki każdego odbiorcę, bez względu na wykształcenie, wiek czy światopogląd.  Od lat chrzanowska biblioteka włącza się w obchody tygodnia, przygotowując bogaty program.

W tym roku było wyjątkowo kreatywnie. W ciągu 7 dni – w całej sieci, zrealizowaliśmy 23 spotkania, dołączając do nich 5 wystaw towarzyszącym wszystkim imprezom.

 Działo się dużo… nie sposób opisać wszystkich, więc tak przekrojowo:

Zaczęliśmy „śpiewająco” – (8.05.), w ramach warsztatów komputerowych seniorzy muzykowali przy pomocy komputera, potem kolejne komputerowe spotkania, w różnych tematach: Intercook – czyli komputerowy pomocnik gotowania (10,14.05) i Chcę być trendy – czyli o modzie w Internecie (15.05.). Seniorzy jak zawsze chętni do nauki…

Dla dzieci…rozmaicie i kreatywnie…opowiadał bajarka (8.05) w ramach stałego cyklu Bajarka opowiada – tym razem dzieci gościły w krainie baśni tureckiej, a już dzień później brały udział w rewelacyjnym spotkaniu z pisarką Renatą Piątkowską, jeszcze tego samego dnia szlifowały swój angielski na zajęciach Zabawy z językiem angielskim, potem Gry planszowe – to jest to!(11.05) i Słowa kolorem malowane (15.05) – w ramach warsztatów literacko-plastycznych Czytam i Tworzę.

A w filiach! Też z pomysłem i kreatywnie … Płaza:  Zabawy z językiem angielskim dla dzieci z Przedszkola Samorządowego w Płazie, warsztaty językowe dla dorosłych English for everyone  porozmawiajmy po angielsku (08.05). Kolejny dzień (09.05)  to kolejne w bibliotece spotkanie z Renatą Piątkowską autorką książek dla dzieci. Pisarce  towarzyszyła lektorka - Pani Elżbieta Malwina Kożurno, która czytała fragmenty książek. Było też plastycznie (13.05) w ramach warsztatów plastycznych dzieci tworzyły fantazyjne Kwiatowe Puzzle, specjalnie dla swoich mam, bo ich święto tuż, tuż… I na koniec (14.05) Wszechnica Chrzanowska Lokalnie - w ramach projektu Kampania  Ziemia Chrzanowska – ekologiczna kraina królestwem pszczół - wykład Pszczoły w ochronie przyrody poprowadzony przez Jerzego Oczkowskiego – prezesa Koła Pszczelarskiego  w Chrzanowie. W Tydzień Bibliotek w Płazie włączyli się również gimnazjaliści przygotowując (15.05) - spektakl słowno-muzyczny Podaję kwiaty, z okazji Roku Juliana Tuwima.

Balin : kilkudniowy cykl warsztatów literacko-plastycznych Czytam i Tworzę - trzy tematy: Mój ulubiony bohater, Zakładki do książek, Biblioteka w oczach dziecka. Luszowice : tam jedno spotkanie w ramach Wszechnicy Chrzanowskiej Lokalnie ( 13.05)… i  miodowy temat: Apiterapia – leczenie miodem.

 

Wracamy z powrotem na ul. Broniewskiego 10C – oprócz edukacji i zajęć dla dzieci przygotowaliśmy również cały cykl spotkań promujących książkę i bibliotekę. (9.05) o nietypowej porze , bo o 20.00 spotkaliśmy się z naszymi klubowiczami z DKK – Dyskusyjnego Klubu Książki na NOCY W BIBLIOTECE. Temat sprzyjał nocnym rozmowom: Świat według Kabaretu Starszych Panów nocne czytelników rozmowy. Wspólnie z Markiem Niechwiejem (filozofem), słuchaliśmy piosenek z Kabaretu Starszych Panów, zobaczyliśmy  fragmenty słynnych występów, porozmawialiśmy  w tematach i słowach kluczach charakteryzujących Kabaret Starszych Panów: humor, ironia, pastisz, dystynkcja, elegancja, kultura słowa… Żal było rozstawać się „ze Starszymi Panami dwoma”… tuż po 22.00. W pamięci zostanie na pewno fragment piosenki  „Z rozkoszy tego świata ilości niepomiernej, zostanie nam po latach herbaty szklanka wiernej”.

Po drodze (10.05) „szaleli” (pozytywnie) Natchnieni, w ramach projektu Fantastycznie Zakręceni, dzień później (10.05) w Klubie Literackim Pod Muzami swoje fotografie solarne prezentowali uczestnicy projektu artystycznego, pod kierunkiem Karola Mroziewskiego (PMDK Trzebinia) i Anny Rybak (Gimnazjum Żarki).

I zdecydowanie dzień wyjątkowy (13.05) – Uroczyście otworzyliśmy V MAJOWĄ ZBIÓRKĘ KSIĄŻEK. A WSZYSTKO ZACZĘŁO SIĘ W CHRZANOWIE... pięć lat temu. W tym roku po raz drugi akcja Majowej Zbiórki Książek  jest rozszerzona o dwa województwa: małopolskie i świętokrzyskie, w Chrzanowie po raz piąty odbywa się zbiórka książek, po raz drugi dla dzieci i młodzieży, w tym roku całość zebranych książek przekazana zostanie chrzanowskim bibliotekom szkolnym, które zgłosiły chęć udziału.

Naszym gościem specjalnym na uroczystym otwarciu zbiórki (13.05.) była europoseł Róża Thun (patronat honorowy) entuzjastycznie przywitana przez młodych czytelników... W myśl tegorocznego hasła TB 2013 nasza BIBLIOTEKA była  PRZESTRZENIĄ dla KREATYWNYCH…

To było swoiste święto książki…  takie akcje to  przyczynek  do dalszego czytania... miejsce integracji, poznawania się nawzajem, nawiązywania kontaktów, rozmów o literaturze i nie tylko – a w ROLI GŁÓWNEJ – oczywiście książka.
Przez 3 godziny wspólnie z Różą Thun, Stowarzyszeniem Młodzi Demokraci w Chrzanowie,
PG nr 1, PG NR 2, SP nr 3, SP nr 5, SP nr 6,  bawiliśmy się w holu biblioteki artystycznie i wiedzowo. Były przedstawienia, piosenki, tańce, kabarety… a potem  WIELKA BITWA  sektorów książek: PRZYGODA (SP nr 6) , FANTASTYKA (PG nr 1), LEKTURY (SP nr 5), SENSACJA (SP nr 3), HISTORIA  (PG nr 2). Zwyciężyła HISTORIA i PG nr 2 w Chrzanowie! Byli świetni!

Dodatkowo· mieliśmy plener malarski – grupa plastyczna PG nr 1, pod kier. Gabrieli Lebiedzkiej-Groń, akcję Bookcrossing –uwalnianie książek i wystawa Biblioteka i Bibliotekarz inaczej.

Do zbiórki włączyły się wydawnictwa: Wydawnictwo Znak, Wydawnictwo Czarne, Wydawnictwo a5, darczyńcy książek z autografami : ludzie kultury i nauki ( Marszałek woj. Małopolskiego Marek Sowa, ks. Kazimierz Sowa, poseł Tadeusz Arkit, Róża Thun i inni)


Patronat medialny : TVP Kraków, Radio Kraków, Gazeta Krakowska , Dolina Informacji – krzeszowicki serwis internetowy, Love Kraków.pl, dlaStudenta.pl, Twoje Miasto w sieci www.wadowiceonline.pl, Tygodnik Ziemi Chrzanowskiej Przełom, Gazeta Myślenicka
magazyn Krzeszowicki: dwutygodnik samorządowy, www.chrzanowski24.pl, CHTVL, www.oswiecimonline.pl

V MAJOWA ZBIÓRKA KSIĄŻEK potrwa do 31.05.2013 – zbieramy książki dla bibliotek szkolnych. Książki można oddawać do Biblioteki, ul. Broniewskiego 10C i filii bibliotecznych oraz biura regionalnego europoseł Róży Thun w Chrzanowie, Al. Henryka 26
Zachęcamy do udziału w akcji!!!

I czyż nie było kreatywnie? Nie tyle było co jest! Zapraszamy zawsze serdecznie do BIBLIOTEKI – u nas każdy znajdzie coś dla siebie!, bo BIBLIOTEKA PRZESTRZENIĄ DLA KREATYWNYCH!

(Artykuł Kronika Chrzanowska nr 178, aut. Olga Nowicka)

Olga Nowicka
Dział Promocji Biblioteki
 i Upowszechniania Czytelnictwa

 Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP