Polecamy
27,00 PLN

Opracowanie: „Jan Muszkowski: ludzie, epoka, książki. Tradycje i kontynuacje” obejmuje... więcej >

Góral nad morzem, czyli Pitoń w KBP

Autor: Magdalena Młynarczyk Biblioteka: Koszalińska Biblioteka Publicznaht Województwo: zachodniopomorskie
Data dodania: 27.05.2013

7 maja  miało miejsce spotkanie autorskie z Józefem Pitoniem. Spotkanie to poprowadziła aktorka Teatru Dialog Bożena Kaczmarek. Józef Pitoń gościł w Koszalinie na zaproszenie Janiny Łępy, laureatki Nagrody Starosty Tatrzańskiego "Przyjaciel Skalnego Podhala".

Józef Pitoń urodził się 1 sierpnia 1932 roku w Kościelisku. Rodzina żyła z pracy na roli. Ojciec Józefa, Stanisław, dorabiał jeżdżąc dorożkami, a mama była krawcową. W domu było 4 dzieci: Hania, Janka, Stasiu i Józiu. Józef przyjaźnił się z „królem" kurierów Józefem Krzeptowskim, który przed Niemcami ukrywał się u jego stryjów. Krzeptowski wraz ze Stanisławem Pigoniem (stryjem Józefa) jego bratem Władysławem, Józefem Szczepaniakiem Sywarnym, Andrzejem Karpielem, Janem Gąsienicą oraz Janem Politerem po zakończeniu wojny zaginęli; później okazało się, ze zostali wywiezieni na Sybir. Józef po wojnie ukończył liceum imienia Oswalda Balcera w Zakopanem oraz studia w Wyższej Szkole Wychowania Fizycznego w Krakowie. Po studiach pracował na Groniku w ośrodku dla pilotów, później został przeniesiony na stanowisko rehabilitanta, skąd przeszedł na rentę, a potem emeryturę. Przez 25 lat był ratownikiem w TOPR. Przez osiem lat był kierownikiem zespołu regionalnego im Klimka Bachledy, w którym występował 45 lat. Znany gawędziarz, wielokrotnie nagradzany w różnych przeglądach i konkursach krasomówczych (informacja ze strony www.podgiewontem).

Józef Pitoń promował książkę "W niebie i na ziymi". Było to wyjątkowo miłe i ciepłe spotkanie, nie tylko dla miłośników gwary góralskiej...Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP