Polecamy
35,00 PLN

„Praca pt. Język Haseł Przedmiotowych Biblioteki Narodowej: od analizy dokumentu do opisu... więcej >

III Powiatowy Dzień Matki - konkurs literacko - plastyczny

Autor: Biblioteka: Gminna Biblioteka Publiczna w Jaśle z/s w Szebniach Województwo: podkarpackie
Data dodania: 28.05.2013

Dziękuję Ci Mamo

Za wszystko i raz jeszcze za to samo

Ty byłaś i jesteś mym życiem

Tyś moim istnieniem i byciem

                                   (Dziękuję Ci Mamo, Jan Wróbel)

III Powiatowy Dzień Matki odbył się 24 maja b.r.  w Domu Ludowym w Warzycach. Organizatorami tegorocznej uroczystości  byli: Gminna Biblioteka Publiczna w Jaśle z/s w Szebniach, Stowarzyszenie Rozwoju Kultury Ludowej Ziemi Jasielskiej w Trzcinicy, Klub Twórców Ludowych "Michalina", Powiatowa Rada Kół Gospodyń Wiejskich w Jaśle, Radna oraz Sołtys Wsi Warzyce.

Podczas uroczystości rozwiązany został III Powiatowy Konkurs Literacko - Plastyczny zatytułowany "Dzień Matki w powiecie jasielskim. Wspomnienia literacko-plastyczne kobiet wiejskich”. Jest to coroczny konkurs, który z edycji na edycję przyciąga coraz większą rzeszę uczestników. W tym roku na konkurs wpłynęło 31 prac w tym 18 utworów literackich oraz 13 prac plastycznych.

W kategorii poezja zwyciężył Jan Wróbel - z gminy Jasło (Warzyce)

W kategorii proza - Józefa Trznadel - gmina Brzyska

W kategorii rękodzieło artystyczne - Jadwiga Słowik - gmina Skołyszyn

 

Dziękuję Ci Mamo

 

Mamo – tyle jeszcze mam

Do Ciebie pytań

Tyle niejasności

Już nie zapytam

 

Dziękuję Ci mamo

Za wszystko i raz jeszcze za to samo

Ty byłaś i jesteś mym życiem

Tyś moim istnieniem i byciem

 

Byłaś mi zawsze mą mocą

Ja dla Ciebie miłością i trudem

Ty byłaś mym dniem i nocą

Z radą i z pomocą

 

I choćby brzmiały

Najpiękniejsze peany

Nie zagłuszą – tęsknoty

Nie zagoją rany

 

Wiem, że gwiazdka Twoja

Gdzieś do mnie błyska

A tu – cisza

Aż za serce ściska

 

                             Jan Wróbel

 

Wyróżnienia otrzymali także: Maria Buczyńska, Barbara Rodak, Zofia Macek, Krystyna Pilch, Monika Kocik (Warzyce), Agnieszka Bal, Danuta Setlak, Barbara Filar, Alicja Antonik, Janina Wokurka, Teresa Macek, Danuta Trzeciak (Warzyce).

Wszystkim laureatom i wyróżnionym podczas uroczystości wręczono dyplomy i nagrody ufundowane przez Wójta Gminy Jasło Stanisława Pankiewicza.

Podczas "Powiatowego Dnia Matki" Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Jaśle z/s w Szebniach Stanisława Ablewicz została uhonorowana odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, nadawaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego osobom wyróżniającym się w tworzeniu, upowszechnianiu i ochronie kultury. Odznaczenie wręczył Adam Kmiecik - Starosta Powiatu Jasielskiego, podkreślając w swoim krótkim wystąpieniu szereg zasług Pani Dyrektor dla kultury i dziedzictwa kulturowego w naszym regionie.

Uroczystość uświetnił koncert poetycki w wykonaniu Daniela Korczykowskiego i Karoliny Korczykowskiej z Żółkowa oraz krótki koncert Pauliny Pawluś z Warzyc, która piosenką "Dłoń" Natalii Kukulskiej rozbudziła tak silne emocje, że w niejednym oku pokazała się łza. Po swoim występie dostała długie owacje na stojąco.

Szczególną okazję jaką był bez wątpienia tegoroczny "Powiatowy Dzień Matki" organizatorzy wykorzystali by wręczyć podziękowania za dotychczasową współpracę osobom, które aktywnie uczestniczą w życiu kulturalnym i pomagają przy organizacji tego typu uroczystości.

Wśród gości znaleźli się m.in. senator RP Alicja Zając, Starosta Powiatu Jasielskiego Adam Kmiecik, członek Zarządu Powiatu w Jaśle Henryk Motkowicz oraz radny Rady Powiatu w Jaśle Tadeusz Gorgosz.

FGBP w WarzycachPartner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP