Polecamy
99,00 PLN

  Monografia jest adresowana do wszystkich osób zainteresowanych problematyką szeroko... więcej >

X Ogólnopolski Tydzień Bibliotek w Jabłonnie i w Chotomowie

Autor: Biblioteka: Gminna Bibliotek Publiczna w Jabłonnie im. Ks. Jana Twardowskiego Województwo: mazowieckie
Data dodania: 28.05.2013

Obchody tegorocznego, dziesiątego już Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek, odbywały się pod hasłem „Biblioteka przestrzenią dla kreatywnych”. Można by powiedzieć, że to, w jaki sposób wypełnić treścią tak ogólne hasło, zależało od kreatywności samych bibliotekarzy. W Gminnej Bibliotece Publicznej w Jabłonnie postanowiliśmy potraktować tegoroczne obchody jako okazję do pogłębienia integracji z lokalnym środowiskiem oraz szansę do przysłużenia się mu poprzez przygotowanie szeregu imprez, kierowanych do możliwie najszerszego grona odbiorców.

Bezspornie największą z przygotowanych przez nas atrakcji był, mający miejsce 11 maja, wieczór poświęcony Annie German, z udziałem Marioli Pryzwan i Joanny Moro. Impreza ta, realizowana w ramach cyklu „Spotkań autorskich bez liku – dla naszych czytelników”, zakończyła się sukcesem, który zaskoczył nas samych. Każde ze spotkań, odbywających się w tym cyklu, gromadziło znaczne grono publiczności, jednak ostatnia impreza, prawdopodobnie z racji popularności jaką cieszy się obecnie postać Anny German, miała rekordową frekwencję. Mówiąc o sukcesie nie mamy na myśli jedynie liczby osób znajdujących się pośród publiczności, ale przede wszystkim pozytywne odczucia tejże publiczności. W relacjach na temat spotkania czytelnicy ze wzruszeniem opowiadali o swoich wrażeniach, a co poniektórzy kontaktowali się z nami telefonicznie, aby podziękować za miło spędzony wieczór. Choć w znacznej części o takim odbiorze imprezy przesądziły osoby znakomitych gości, to jednak miło mieć świadomość, że także nasze organizacyjne starania zostały docenione.

Aczkolwiek wieczór poświęcony Annie German był imprezą otwartą dla wszystkich, bez względu na wiek, to jednak nie da się ukryć, że z racji jego tematyki wzbudził on zainteresowanie głównie ludzi w kwiecie wieku. Jako instytucja publiczna pragnęliśmy jednak dotrzeć z naszą ofertą także do młodszych. Z myślą o nich przygotowaliśmy trzy imprezy: występ teatru MASKA dla gimnazjalistów, spotkanie z poetką dziecięcą i pedagogiem, panią Anną Kaca, na którym gościliśmy przedszkolaki i uczniów klas pierwszych szkoły podstawowej oraz, przygotowane specjalnie dla najmłodszych z Klubu Malucha sąsiadującego z nami Centrum Kultury, spotkanie z panią Małgorzatą Karasińską. Jak wiadomo imprezy dla najmłodszych wymagają innego podejścia organizacyjnego niż te kierowane do dorosłych. Chcąc uzyskać pożądaną frekwencję, nie można bowiem w ich wypadku ograniczać się jedynie do tradycyjnej promocji (plakaty, ulotki). W tym wypadku zaprocentowała, mająca kilkuletnią historię, współpraca z lokalnymi szkołami i przedszkolami, które z ochotą przyprowadziły swoich podopiecznych na organizowane przez nas imprezy. Tym bardziej, że organizując je mieliśmy na uwadze, oprócz dostarczenia rozrywki, także zapewnienie odpowiedniej wartości pedagogicznej. Spektakl przedstawiony przez młodych aktorów z teatru Maska, stanowił świetny przykład aktywnej profilaktyki antynarkotykowej. Spotkanie z Anną Kaca, pedagogiem z wykształcenia, łączyło w sobie dobrą zabawę z walorami edukacyjnymi. Natomiast pacynki za pomocą których pani Karasińska zabawiała maluchy, miały na celu budowanie wśród nich zainteresowania książkami i bibliotekami.

Gdzie jednak w tym wszystkim miejsce na kreatywność? Organizowane przez nas imprezy traktowaliśmy jako swoisty katalizator, mający pobudzać wyobraźnię pośród grona ich odbiorców. Jednak, organizując obchody Tygodnia Bibliotek, postaraliśmy się również o bardziej dosłowne zastosowanie hasła „Biblioteka przestrzenią dla kreatywnych”. Dzięki wsparciu naszych czytelniczek zorganizowaliśmy wystawę prac plastycznych autorstwa uzdolnionych członkiń Uniwersytetu III Wieku. Obrazy, prace wykonane techniką decoupage’u i ozdoby z papieru były u nas wystawiane w przeciągu całego tygodnia, ożywiając swoimi kolorami biblioteczne wnętrza. Oprócz seniorów swoje prace prezentowały także maluchy i przedszkolaki, którym już sam fakt wystawienia ich rysunków dawał ogromną radość i satysfakcję.

Jesteśmy zdania, że obchody Tygodnia w Gminnej Bibliotece Publicznej w Jabłonnie możemy uznać za bardzo udane. Duże znaczenie miało dla nas pogłębienie współpracy z instytucjami oświatowymi, która w przyszłości być może zaprocentuje wspólnymi przedsięwzięciami. Poprzez zorganizowanie wystawy prac plastycznych włączyliśmy w nasze biblioteczne życie grono utalentowanych i życzliwych nam osób spośród lokalnego środowiska. W bibliotekarstwie często ocenia się skuteczność naszej pracy danymi liczbowymi, warto więc, w poszukiwaniu bardziej obiektywnych dowodów powodzenia naszych działań, spróbować oszacować do jak dużego grona osób udało się nam w czasie Tygodnia dotrzeć. Wieczór o Annie German, według ostrożnych szacunków, zgromadził ponad 250 widzów. Teatr MASKA wystąpił przed 5 klasami z jabłonowskiego gimnazjum (ok. stu dwudziestu uczniów). Spotkanie z Anną Kacą w Jabłonnie znowu zapełniło po brzegi dostępną dla nas Salę Widowiskową goszcząc 4 klasy pierwsze ze Szkoły Podstawowej, oraz kilka grup przedszkolaków – łącznie 180 małych widzów. Imprezę tą powtórzyliśmy w naszej Filii w Chotomowie gdzie również, dzięki współpracy z tamtejszą szkołą podstawową i przedszkolem,  zapełniliśmy salę osiemdziesięciorgiem dzieci. Spotkanie z panią Karasińską kierowane było do małych grup odbiorców – łącznie w Jabłonnie i w Chotomowie gościło na nich 25 dzieci z Klubu Malucha. Sumując na zorganizowanych przez nas spotkaniach gościło prawie 700 osób. Dotarliśmy więc do znacznej (gdy weźmiemy pod uwagę wielkość naszej instytucji) liczby mieszkańców z gminy, zapewniając im dużej wartości rozrywkę, ale także promując naszą codzienną działalność.Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP