Polecamy
Jacek Wojciechowski 40,00 PLN 59,00 PLN

Niniejsza monografia przedstawia aktualny stan wiedzy o bibliotekarstwie – z próbą zarysowania... więcej >

Relacja z IV Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej w Białymstoku

Data dodania: 21.06.2013

Relacja z IV Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej w Białymstoku

W dniach 12-14 czerwca 2013 roku w Białymstoku odbyła się konferencja naukowa pt. „Bibliotekarz uwolniony - deregulacja czy degradacja?”. Miała ona na celu wypracowanie stanowiska do rządowego projektu deregulacji 49 zawodów, w tym bibliotekarzy. Na konferencję zgłosiło się 88 osób, które w większości reprezentowały środowisko akademickie.

Konferencja była podzielona na siedem sesji podczas których wygłoszono 23 referaty. Każdego dnia sponsorzy (19 osób) przedstawiali swoje produkty. Podczas obrad rozważano ewolucję zawodu bibliotekarza, aspekty etyczne w tym zawodzie, a także kształcenie bibliotekarzy w Polsce i na świecie. Szczególne dużo miejsca poświęcono statusowi bibliotekarza dyplomowanego – jego miejsca w środowisku bibliotek akademickich, aspektach prawnych i weryfikacji umiejętności zawodowych bibliotekarza w przyszłości.

Po tych referatach była bardzo żywa dyskusja. Wszyscy byli przekonani, że proponowane rozwiązania rządowe przyczyniają się do degradacji zawodu bibliotekarza. Zważywszy, że w bibliotekach pracują zarówno absolwenci bibliotekarstwa jak i innych studiów kierunkowych, egzamin na bibliotekarza dyplomowanego pozwalał stworzyć wykształconą profesjonalnie kadrę biblioteczną, która była awangardą tej grupy zawodowej, świadomej swoich praw i wartości. Porównywano bibliotekarstwo do profesji prawników czy lekarzy gdzie aplikacje czy specjalizacje zarówno sprawdzają wiedzę z całokształtu pracy w danej dziedzinie a jednocześnie przygotowując do należytego i samodzielnego wykonywania zawodu. Także podnoszą prestiż społeczny.

nad. Marian Butkiewicz


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP