Polecamy
Jakub Maciej Łubocki 24,00 PLN

Propedeutyka języków deskryptorowych to podręcznik napisany z myślą o wprowadzeniu do... więcej >

Spotkanie z Bohdanem Cywińskim

Autor: Biblioteka: Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Śródmieście m. st. Warszawy Województwo: mazowieckie
Data dodania: 26.06.2013

Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Śródmieście m. st. Warszawy

 

zaprasza na spotkanie i promocję książki

 

Bohdana Cywińskiego

„Szańce kultur. Z dziejów narodów Europy Wschodniej”

Pierwsze tak obszerne opracowanie poświęcone analizie spotkań, a częściej zderzeń, kilkunastu kultur narodów Europy Wschodniej z kulturą rosyjską, niezwykle bogatą, ale narzucaną administracyjnie i politycznie przez imperium rosyjskie. Autor porównuje stosowane metody rusyfikacyjne i sposoby walki z rusyfikacją, podejmowane przez kultury bardzo różnorodne i będące na różnych etapach własnego rozwoju historycznego. Zasięg obejmuje narody żyjące na terenie rosyjskiego frontu zachodniego (antypolskiego) - Ukraińcy, Białorusini, Litwini, Żydzi; - frontu północnego (antyszwedzkiego) - Finowie, Estończycy, Łotysze; południowego (antytureckiego) - Gruzini, Ormianie, górale kaukazcy, Tatarzy Krymscy, Mołdawianie. Okres objęty analizą - od XVIII wieku do 1917 roku.
Książka zawiera dużo faktów historycznych i pokazuje zachodzące między nimi związki, po drugie - przekonuje, że w szczególnie trudnych sytuacjach historycznych kultura może stać się skuteczną bronią w walce o przetrwanie zagrożonego narodu. Porównanie tych narodowych historii skłania do refleksji jak ewoluuje i czym staje się kultura w życiu narodu zniewolonego politycznie.

 

 

Spotkanie, które poprowadzi Aleksander Hall, odbędzie się 27 czerwca (czwartek) 2013 r. o godz. 18:00 w Centrum Informacji im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego ul. Czerniakowska 178a

 

Zapraszamy, wstęp wolny.Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP