Polecamy
Jolanta Różacka 8,00 PLN

Zapraszamy do zamówienia Plakatu Tygodnia Bibliotek 2020 w wersji drukowanej o wymiarach 47x68 cm.... więcej >

Różni ludzie, jedna WIĘŹ

Autor: Biblioteka: Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Śródmieście m. st. Warszawy Województwo: mazowieckie
Data dodania: 27.06.2013

Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Śródmieście m. st. Warszawy oraz kwartalnik „Więź

 

zaprasza na spotkanie

 

„Różni ludzie, jedna WIĘŹ”

 

To pierwsze z cyklu spotkań z kwartalnikiem WIĘŹ. Już od ponad pół wieku środowisko skupione wokół tego pisma – należącego do grona najbardziej prestiżowych w Polsce - poddaje refleksji najważniejsze aspekty życia społeczno-politycznego, historii, religii i kultury. Idee przyświecające WIĘZI i wyznaczające jej linię programową wywodzą się z ducha katolicyzmu otwartego, ekumenicznego, który za cel stawia sobie odnajdywanie tego, co wspólne, przezwyciężanie uprzedzeń i stereotypów. Jest to współczesna kontynuacja tradycji Polski Jagiellońskiej, a także wyraz pojmowania katolickości zgodnie z jej pierwotnym znaczeniem – jako powszechności.

Na przestrzeni lat na łamach WIĘZI gościło wiele znakomitych nazwisk. Wśród założycieli pisma był m.in. pierwszy niekomunistyczny premier po 1989 roku Tadeusz Mazowiecki. Swoje utwory ogłaszali w nim wybitni pisarze – Wiktor Woroszylski, Zbigniew Herbert, czy Czesław Miłosz. WIĘŹ znana jest ponadto z publikacji o stosunkach Polaków z sąsiednimi narodami. Niebagatelny jest również jej wkład w dialog polsko-żydowski. To sprawia, że WIĘŹ , mimo iż wyrosła z korzeni chrześcijańskich, jest ceniona także przez wiele osób niewierzących.

Ale WIĘŹ to znacznie więcej, niż czasopismo. W jej ramach działa wydawnictwo, które swym odbiorcom oferuje pozycje z szeroko pojętej humanistyki oraz literatury pięknej. To w dużej mierze dzięki niemu polskiej kulturze został przywrócony Andrzej Bobkowski. Zaś Antoni Libera – znawca Samuela Becketa i autor bestsellerowej powieści „Madame” – wydał w nim najnowszy zbiór swoich nowel pt. „Niech się panu darzy”. Kolejnym bardzo istotnym obszarem jest Laboratorium WIĘZI, czyli interdyscyplinarny ośrodek analityczno-badawczy, w którym podejmowane są debaty i formułowane diagnozy opisujące współczesność i kładące podwaliny pod przyszłość – Polski, Europy, Kościoła.

 

WIĘŹ, pragnąc wyjść naprzeciw „duchowi czasów”, chce poszukiwać nowych kanałów do komunikacji oraz przestrzeni dla budowania dialogu. Stąd pomysł na cykliczne spotkania z czytelnikami. Na pierwszym, które ma być zarazem inauguracyjnym, Zbigniew Nosowski – obecny redaktor naczelny – i Ewa Karabin przybliżą historię i teraźniejszość WIĘZI. Przedstawią też najnowszy numer – już drugi, który, po okresie nieregularności, ukazuje się w trybie kwartalnym. WIĘŹ jest ta sama, lecz – wraz ze zmianą cyklu wydawniczego – nowa, bogatsza o nowe działy.

 

O tym wszystkim będzie można dowiedzieć się we wtorek 2 lipca o godzinie 18.00 w Centrum Informacji im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego przy ul. Czerniakowskiej 178 a.

 

Wstęp wolny.

Zapraszamy! Twórzmy więzi, budujmy mosty porozumienia.Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP