Polecamy
Halina Mieczkowska 28,00 PLN

… należy skonstruować odpowiednio rozbudowany schemat opisu bibliograficznego, który by przede... więcej >

Zagrożona neutralność internetu w UE

Data dodania: 16.07.2013

Zagrożona neutralność internetu w UE

Operatorzy od dawna chcą złamania neutralności sieci. Chcieliby oni decydować o tym, jaka informacja ma być traktowana lepiej. Chcieliby też brać pieniądze za takie lepsze traktowanie. To mogłoby podzielić internet na dwie kategorie e-usług - tych szybkich, za którymi stoją duże firmy, oraz całą resztę.

W ekstremalnych przypadkach może się okazać, że niektóre usługi (np. VoIP, P2P) będą w ogóle trudno dostępne.

Komisja Europejska oficjalnie twierdzi, że będzie bronić neutralności sieci, ale praktycznie może pozwolić na jej naruszanie. Właśnie na to wskazuje dokument, który został ujawniony przez organizację European Digital Rights (EDRi). Jest to unijny projekt regulacji, które mają zapewnić Unii Europejskiej jednolity rynek komunikacji elektronicznej.

Kopię dokumentu znajdziecie na stronach DI.

Dokument w wielu miejscach wspomina o neutralności oraz o wolności wyboru dla użytkowników końcowych. Niestety w artykule 20 czytamy, że dostawcy treści oraz dostawcy elektronicznej komunikacji publicznej powinni mieć możliwość zawierania porozumień w zakresie przekazywania ruchu z określoną jakością usługi.

Zdaniem organizacji EDRi takie propozycje nie mają nic wspólnego z gwarantowaniem neutralności. Otwierają drogę do zawierania porozumień o priorytetowym traktowaniu określonej informacji. Podobnego zdania jest organizacja obywatelska La Quadrature du Net, która dodatkowo ma zastrzeżenia do niejasnego pojęcia "integralności sieci", co również może być problemowe.

Ostateczna wersja omawianego tu dokumentu może być oficjalnie opublikowana w wrześniu.

Źródło: Dziennik Internautów


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP