Polecamy
35,00 PLN

„Praca pt. Język Haseł Przedmiotowych Biblioteki Narodowej: od analizy dokumentu do opisu... więcej >

„Narodowe Czytanie”. Aleksander Fredro

Autor: Biblioteka: Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach Województwo: śląskie
Data dodania: 20.08.2013


„Narodowe Czytanie”, to zainicjowana przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego ogólnopolska akcja publicznego czytania dzieł literackich najsłynniejszych polskich autorów. Podstawowym celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości – czytamy na oficjalnej stronie prezydenta RP. Tegoroczna edycja poświęcona jest twórczości Aleksandra Fredry.

Aleksander Fredro był pamiętnikarzem, komediopisarzem i poetą. Uznaje się go za jednego z czołowych pisarzy epoki romantyzmu. Popularność jego sztuk nie słabnie, a "Zemsta", czy "Śluby panieńskie" wciąż pojawiają się na deskach teatrów.

Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach i Instytucja Kultury Katowice – Miasto Ogrodów włączają się w ogólnopolską akcję Narodowego Czytania. Zapraszamy 7 września do Parku Kościuszki, gdzie w godz. 12.00-18.00 odbędzie się impreza literacka, której tematem będzie twórczość Aleksandra Fredry.

Na Małej Scenie pojawią się aktorzy z Teatru Śląskiego im. St. Wyspiańskiego oraz Teatru Rawa, a także zespoły muzyczne. W programie fragmenty inscenizacji wybranych utworów autora w aranżacji zawodowych aktorów, a dla odważnych możliwość samodzielnego odczytania fragmentów na scenie.
Przygotowaliśmy również quizy tematyczne, grę terenową, konkursy oraz gry i zabawy dla dzieci. Podczas mini gry terenowej, drużyny wcielą się w pomocników Wacława –  będą szukać krokodyla dla Klary, wykonując niebezpieczne zadania, np.: szturmowanie zamku.  
Zaprezentowana zostanie wystawa tematyczna na temat Fredry. Na odwiedzających tego dnia Park Kościuszki, czeka wiele niespodzianek: książki Aleksandra Fredry wydane przez różne wydawnictwa (wśród nich białe kruki) oraz czasopisma. Zaproszony przez nas karykaturzysta sportretuje każdego śmiałka.

Tradycyjnie biblioteka zorganizuje kiermasz taniej książki – wyprzedaż książek wycofanych ze zbiorów MBP w atrakcyjnych cenach oraz nowości wydawnicze. Każdy bibliofil powinien znaleźć tu coś dla siebie.

Impreza zakończy się budowaniem wielkiego muru i pamiątkowym zdjęciem.

Zapraszamy.
 

 

(karykatura Fredry - rys. Krystian Banik)Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP