Polecamy
Katarzyna Slany 36,00 PLN

Monografia zatytułowana "Śmierć w literaturze dziecięcej i młodzieżowej" poświęcona została... więcej >

Czy wiesz gdzie mieszka zaraza niebieska?

Autor: Biblioteka: Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie Województwo: małopolskie
Data dodania: 22.08.2013

 

Czy wiesz gdzie mieszka ZARAZA NIEBIESKA?

Mam nadzieję, że zaintrygowałam Państwa tym pytaniem. Tak samo jak zaciekawiliśmy nim wszystkie dzieci, biorące udział w tegorocznej akcji Pożyteczne Wakacje 2013. Po raz kolejny zaprosiliśmy do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chrzanowie naszych najmłodszych czytelników, aby wspólnie z nimi uczyć się i bawić.

Dzieciakom „zaserwowaliśmy”  dwie wakacyjne przygody:

  •  Żeby zdrowym być, trzeba zdrowo żyć, w programie: piramidy zdrowia, turnieje gier, gry planszowe, głośne czytanie, tańce, zajęcia plastyczne, animacje – bańki mydlane, zabawy ruchowe,  Oddział dla dzieci, ul. Broniewskiego 10C, termin; 1-26.07, 
  •  Czy wiesz gdzie mieszka zaraza niebieska?, w programie: prezentacje multimedialne , trasy spacerowe, obserwacje łąk, zbieranie ziół, zajęcia warsztatowe - wykonywanie zielników, wizyty w gospodarstwach agroturystycznych, spotkania z twórcami i pasjonatami regionalnymi, głośne czytanie, wycieczka do Muzeum Przyrodniczego w Krakowie i na Zamek w Lipowcu, pikniki, gry planszowe, zabawy ruchowe i inne, Filia w Płazie, Filia w Pogorzycach, termin: 1-12.07, Filia w Balinie, Filia
    w Luszowicach, termin: 5-16.08.2013   

Druga „przygoda” realizowana była w ramach projektu Czy wiesz gdzie mieszka zaraza niebieska? - Pożyteczne Wakacje 2013 – rozwijanie zachowań proekologicznych dzieci oraz aktywności poprzez organizację zajęć edukacyjno-rekreacyjnych, którego celem była  promocja i utrwalenie wiedzy o zasobach przyrodniczych i kulturowych Płazy, Pogorzyc, Luszowic i Balina poprzez aktywizację dzieci w czasie letnich wakacji.

Akcja Letnia POŻYTECZNE WAKACJE 2013 –  już za nami! Działo się dużo… W tym zdrowo jedliśmy i spędzaliśmy naukowo i zabawowo czas na świeżym powietrzu! Było SUPER!... i dzieciaki żałowały… że to już koniec! Zapisały się już na drugi rok! Może tak liczne grupy przyciągnęło do biblioteki nader oryginalne hasło całej akcji, może piękno okolicznych łąk, a może moda (oby jak najdłużej) na zdrowe jedzenie.

ZARAZA NIEBIESKA przez dwa miesiące „szalała” aż w 4 miejscowościach gminy Chrzanów. Dla młodych czytelników  serwowaliśmy atrakcyjne zajęcia edukacyjne mające na celu poznanie flory naszego sołectwa, przebiegające w tym roku pod intrygującym hasłem.

Akcje w każdej filii rozpoczęliśmy od zapoznania uczestników z programem zajęć – wyjaśniliśmy kim / czym jest zaraza niebieska i gdzie będziemy jej szukać?, potem zasady obowiązujące w grupie i zapoznanie z regulaminem spotkań. W tym samym dniu zajęcia integracyjne, gry planszowe i zabawy zespołowe, natomiast o zasadach udzielania pierwszej pomocy zapoznawała wszystkich dyplomowana pielęgniarka.

Kolejny dzień – Wycieczki sciezkami edukacyjno-przyrodniczymi gminy Chrzanów, zbieranie ziół i roślin do zielnika, odpoczynek i pikniki na łąkach - podziwianie uroczych zakątków i walorów przyrodniczych i krajoznawczych naszego regionu.

Koniecznie musieliśmy odwiedzić Wygiełzów – a więc wycieczka do Muzeum Nadwiślańskiego Parku Etnograficznego w Wygiełzowie. W trakcie wizyty w skansenie uczestnicy przeszli całą ścieżkę edukacyjną,, Szlakiem Wiejskich Rzemiosł'' podczas której poznały warunki życia , narzędzia i przedmioty z dawnych latach. Nie obyło się oczywiście bez zbieranie ziół, traw i kwiatów do zielnika. Rozpoczęły się bowiem wielkie przygotowania do robienia zielników. Zioła, trawy i kwiatów zbieranych podczas spacerów wspólnie z Paniami z Koła Gospodyń Wiejskich były segregowane i odpowiednio sprawiane. Panie opowiadały o zaletach ziół, o sposobach ich przyrządzania i właściwościach zdrowotnych. Potem koniecznie musieliśmy wyjść na plac zabaw – w końcu ruch to zdrowie!

Przyszedł czas na lekcję multimedialną – wszystkie grupy obejrzały prezentacje multimedialne o walorach przyrodniczych naszego regionu, którą przygotowały Panie z Punktu Informacji Turystycznej, działającego w ramach Małopolskiego Systemu Informacji Turystycznej w Chrzanowie, przy MBP Chrzanów. Następnie -  czas na kreatywność i zdolności manualne – rozpoczęliśmy tworzenie zielników z zebranych na łąkach ziół, traw i kwiatów. Kolejne atrakcje to  - wizyty w gospodarstwach agroturystycznych, min w pasiekach gdzie smakowaliśmy pyszny, słodki miód.

Czy zdrowo się odżywiamy? – takie pytania zadawaliśmy sobie również – rozmawialiśmy o zasadach zdrowego żywienia Było wspólne przygotowanie sałatek i soków - wszystko pyszne i zdrowe. Makieta letniej łąki, którą przygotowaliśmy w Płazie wyszła bajecznie! Całe bogactwo płaziańskiej łąki – u nas w Płazie jest najpiękniej! – przekonywały Panie z Koła Gospodyń Wiejskich. Konkurowały pozostałe miejscowości.

Przyszedł czas na Muzeum Przyrodnicze w Krakowie. I zielników ciąg dalszy…Trwały prace nad wykonaniem zielników z ziół i traw zbieranych podczas wycieczek i do Muzeum Nadwiślańskiego Parku Etnograficznego w Wygiełzowie.

Na zakończenie Pożytecznych Wakacji przygotowaliśmy extra poczęstunek, było wesoło
 i smutno zarazem, bo to już koniec Pożytecznych Wakacji. Uwaga! Zawsze towarzyszyły nam książki. Zachęcaliśmy dzieci, że warto czytać regionalne wydawnictwa.

Przepiękną makietę łąki wykonaną przez uczestników Pożytecznych Wakacji w Płazie, można było zobaczyć  w okresie wakacji (do końca lipca) w holu Biblioteki Głównej w Chrzanowie, ul. Broniewskiego 10C.

Podsumowując całą akcję biblioteczną: w rewelacyjnych zajęciach wakacyjnych wzięło udział 63 dzieci w wieku 6-13 lat, wspaniale się wszyscy bawili a jednocześnie bardzo wiele nauczyli. Cały projekt trwa jednak do końca października. W tym czasie w 4 sołectwach naszej gminy, - tam gdzie szukaliśmy ZARAZY NIEBIESKIEJ odbędą się 4 wielkie podsumowania w filiach bibliotecznych, w programie: 4 duże wystawy – fotorelacje z akcji, prezentacje multimedialne obrazujące Pożyteczne Wakacje 2013, pikniki, rozmowy, wspomnienia i… kolejne plany na rok przyszły. I oczywiście okaże się GDZIE MIESZKA ZARAZA NIEBIESKA.

 

Olga Nowicka
kierownik
Dział Promocji Biblioteki i Upowszechniania Czytelnictwa,
Miejska Biblioteka Publiczna w ChrzanowiePartner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP