Polecamy
Jacek Wojciechowski 40,00 PLN 59,00 PLN

Niniejsza monografia przedstawia aktualny stan wiedzy o bibliotekarstwie – z próbą zarysowania... więcej >

Wakacje w Książnicy Beskidzkiej

Autor: Biblioteka: Książnica Beskidzka w Bielsku-Białej Województwo: śląskie
Data dodania: 04.09.2013

Wakacje w Książnicy Beskidzkiej

        “Wakacyjne przygody Reksia z literaturą” to haslo tegorocznych wakacji, które odbyły się  w Książnicy Beskidzkiej. Wędrówki Reksia po literaturze organizowane były przez całe lato we wszystkich placówkach filialnych biblioteki. Zajęcia miały przede wszystkim na celu zachęcić dzieci do poznania przygód różnych bohaterów literackich poprzez pokazanie im, iż książka to ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu. Przewodnikiem dzieci po świecie bajkowych postaci był znany z poskiej dobranocki – Reksio. Sympatyczny piesek nie został wybrany przypadkowo, stanowi on bowiem pewnego rodzaju wizytówkę Bielska-Białej. Reksio jest głównym bohaterem polskiego serialu animowanego produkowanego w Studiu Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej. O popularności pieska świadczy między innymi pomnik Reksia, stojący na głównym deptaku miejskim, który szybko stał się ulubieńcem najmłodszych Bielszczan. 
       Nie sposób wymienić wszystkich atrakcji jakie przygotowano dla dzieci. Podczas zajęć uczestnicy poznawali przygody bohaterów literackich, rozmawiali o książkach, wykonywali prace plastyczne, brali udział w zabawach muzyczno-ruchowych z wykorzystaniem chusty animacyjnej, tańczyli, pokonywali tor przeszkód, siłowali się w przeciąganiu liny, łamali kod pirackiego sejfu. Dzieci wykonały między innymi kartonową rakietę, indiańskie amulety z kamieni i pióropusze, tarcze i miecze rycerskie, stworzyli portrety pamięciowe i listy gończe, a także wyklejali dżungle i ogródki kwiatowe. Na półmetek wakacji zorganizowano piknik z Reksiem. Wśród rozrywek jakie przygotowano na to spotkanie bylł między innymi ognisko i opiekanie kiełbasek, dmuchana zjeżdżalnia i rywalizacja w zawodach sportowych, a także możliwość wykonania pamiątkowego zdjęcia z Reksiem. 
        Wakacjom w bibliotece towarzyszył konkurs zatytułowany "Teraz Reksio jest...?". Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu kartki do komiksu
z minimum trzema komiksowymi dymkami, na której Reksio wcielił się w dowolną postać (np. archeologa, kosmonauty, lekarza itp.). Podsumowanie konkursu oraz zakończenie wakacji w bibliotece odbyło się 29 sierpnia
w Bibliosferze – w filli Książnicy Beskidzkiej. Ostatnie zajęcia tegorocznych wakacji także obfitowały w atrakcje dla dzieci. Spotkanie swoją obecnością, uświetniła wdowa po Lechosławie Marszłku - twórcy Reksia, Pani Halina Filek-Marszałek. Dzieci z uwagą i z ogromną radością słuchały wystąpienia pracownika Miejskiego Schroniscka dla Bezdomnych Zwierząt w Bielsku-Białej, który opowiadał o adopcji czworonoga oraz podziwiały wystawę prac konkursowych. Nieskrywaną przyjemność sprawił dzieciom gość specjalny – pies Filip.
        Wakacje w Książnicy Beskidzkiej cieszyły się dużą popularnością. W czasie ich trwania odwiedziło nas łącznie 2179 dzieci. Wesoły bohater polskich dobranocek wprowadził dzieci w świat dobrej literatury i zabawy. Plenerowe zajęcia sprawiły uczestnikom radość i zachęciły do poznania innych bohaterów literackich.

 

 

 

Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP