Polecamy
45,00 PLN

Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE... więcej >

VIII FMB - I relacja

Data dodania: 12.09.2013

VIII FMB - I relacja

O godzinie 9.30 wystartowało 8 Forum Młodych Bibliotekarzy, tym razem w Olsztynie. 

Wszystkich przybyłych przywitał serdecznie Andrzej Marcinkiewicz, dyrektor WBP w Olsztynie. Odczytano również listy skierowane do uczestników Forum przez wojewodę województwa warmińsko-mazurskiego oraz prezydenta Olsztyna. Następnie głos zabrał dr Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej, który mówił o kryzysie czytelnictwa. Jednocześnie wspomniał o nowych możliwościach rozwoju dla bibliotek, które mogą stać się remedium na zmniejszającą się liczbę czytelników.

Z kolei Jacek Wojnarowski, doradca ministra administracji i cyfryzacji, Michała Boniego z radością powitał tak licznie zgromadzone grono młodych bibliotekarzy i podkreślił, że są wielką nadzieją dla świata książki i literatury. W imieniu dr. Grzegorza Gaudena, dyrektora Instytutu Książki, uczestników pozdrowiła Małgorzata Kanownik, a po niej wszystkich obecnych przywitała dr Danuta Konieczna, dyrektor Biblioteki Uniwersyteckiej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego - która to właśnie gości uczestników FMB w swoim pięknym budynku.

W dalszej części oficjalnej głos zabrali Krzysztof Dąbkowski, dyrektor MBP w Olsztynie oraz Elżbieta Stefańczyk Przewodnicząca Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. W swoim przemówieniu Przewodnicząca SBP przypomniała idee zwołania FMB oraz wszystkie poprzednie miejsca forum odbywających się w 7 miastach Polski i uzasadnieniła dlaczego w tym roku wybór padł na Olsztyn. Poinformowała również, że IX Forum Młodych Bibliotekarzy odbędzie się w 2014 roku w Gorzowie Wielkopolskim.

Po części oficjalnych nastąpiło uroczyste wręczenie nagród laureatom konkursu na najlepszą akcję w ramach Tygodnia Bibliotek 2013, którzy otrzymali specjalne dyplomy i gratulacje. Obecni byli przedstawiciele Gminnej Biblioteki w Kuślinie (II miejsce), Biblioteki Publicznej w Jamielniku - Filia Gminnej Biblioteki Publicznej w Nowym Mieście Lubawskim (III miejsce), Powiatowej Biblioteki Publicznej w Wągrowcu (wyróżnienie) oraz Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zofii Nałkowskiej w Wołominie (wyróżnienie).

Następnie głos zabrała Małgorzata Szmigielska, redaktor naczelna portalu sbp.pl. W swojej prezentacji przedstawiła budowę portalu i możliwości, z których mogą korzystać bibliotekarze, a także statystyki obrazujące wzrastający potencjał serwisu.

Bezpośrednio po jej wystąpieniu miały miejsce prezentacje sponsorów tegorocznego forum, m.in. firmy Aleph Polska - partnera strategicznego SBP.

Pierwszą część Forum zakończył wykład Łukasza Gołębiewskiego, prezesa zarządu rynek-ksiazki.pl, pt. „Przyszłość książki - czy czytelnictwo przetrwa?”.

nad. Małgorzata Woźniak

Zobacz też:


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP