Polecamy
Jarosław Kończak 27,00 PLN 38,00 PLN

Książka adresowana jest zarówno do osób zainteresowanych komunikacją sponsoringową, jak i tych,... więcej >

VIII FMB - II relacja

Data dodania: 12.09.2013

VIII FMB - II relacja

Po przerwie kawowej każdy z uczestników mógł wybrać warsztaty z 6 różnych bloków tematycznych. Ja zdecydowałam się na blok zatytułowany „Czas potrzeb” w ramach którego Joanna Olech, autorka i ilustratorka książek dla dzieci przedstawiła nowe pomysły na zajęcia z dziećmi na podstawie dwóch książek.

Pierwsza pt. „Różowy prosiaczek” dotyczyła historii świnki, której znudził się kolor różowy i chciałabym zmienić barwę. Na podstawie tej historii autorka proponowała m.in. rozmowę na temat świnkowych celebrytów, prezentację historii uczłowieczania postaci świnki w ilustracjach czy samodzielne wykonanie przez najmłodszych czytelników filcowych prosiaczków. Druga książka „Kto ty jesteś” to niekonwencjonalna opowieść o patriotyzmie.

Celem autorów było swego rodzaju odczarowanie tego pojęcia i pokazanie, że patriotyzm to nie tylko patetyczne gesty i nudne, szkolne akademie. Konstruując krótkie hasła książka zachęca do praktycznych, pozytywnych zachowań na rzecz swojego miasta, czy kraju, jak np. „Kupuję bilet w autobusie. Jestem Patriotą”, „Sprzątam po moim psie. Jestem patriotą”, „Pomagam innym. Jestem patriotą”. Spotkanie z panią Joanną było naprawdę ciekawe i dostarczyło słuchaczom wielu inspirujących pomysłów.

Natomiast po obiedzie nastąpił „Czas na Ciebie” czyli warsztaty Moniki Piłki, bibliotekarki z GBP w Choczy, pt. „Bibliotekarze asertywni na co dzień”. Niektórym może się wydawać, że biblioteka to oaza spokoju i wszyscy czytelnicy zarażają się taką atmosferą, będąc w kontakcie wyciszonymi i cierpliwymi. Nic bardziej mylnego. Jak się okazuje, warsztaty na temat tzw. czytelnika trudnego cieszą się zwykle wśród bibliotekarzy największą popularnością.

Zdarzają się bardzo roszczeniowi klienci biblioteki, bądź tacy, który z lekceważeniem odnoszą się do jej pracowników. Bibliotekarz powinien być wobec takich osób grzeczny, ale stanowczy, a w razie nieodpowiednich zachowań wyciągać konsekwencje. Biblioteka to miejsce dla każdego, ale tylko wtedy, kiedy ten ktoś potrafi przestrzegać określonego regulaminu i podstawowych zasad kultury. Utrzymanie asertywnej postawy jest dla niektórych trudne, ale z pomocą różnorodnych ćwiczeń psychologicznych i scenek z czasem można ją w sobie wyćwiczyć.

nad. Małgorzata Woźniak

Zobacz też:

 


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP