Polecamy
14,50 PLN

Koronawirus opanował cały świat. Również Polska się z nim zmaga. Czy koronawirus może być... więcej >

Narodowe czytanie w plenerowej bibliotece

Autor: Biblioteka: BIBLIOTEKA PUBLICZNA GMINY KŁODZKO Województwo: dolnośląskie
Data dodania: 18.09.2013

„Narodowe Czytanie” to zainicjowana w 2012 roku przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego ogólnopolska akcja publicznego czytania największych polskich dzieł literackich. Czytanie zostało nazwane „narodowym”, aby podkreślić jego powszechny i egalitarny charakter. Podstawowym celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości. cyt. www.prezydent.pl

 

W gminie Kłodzko, przyjeżdżając do Wojciechowic można było zasiąść w kameralnej bibliotece plenerowej na miejscowym boisku i wsłuchać się w treści różnych tekstów Aleksandra Fredry. Pogoda dopisała i miłośnicy książek także. Atrakcją spotkania była nadesłana z kancelarii Prezydenta RP okolicznościowa pieczęć, która została odciśnięta na wszystkich egzemplarzach książek Fredry przyniesionych przez uczestników.

 

Narodowe czytanie zaszczycili swoją obecnością m.in. przewodniczący Rady Gminy Kłodzko pan Zbigniew Tur, radny pan Franciszek Piszczek, ks.  proboszcz Janusz Garula, Latarnik Polski Cyfrowej pani Dorota Felcenloben, sołtys wsi pani Jadwiga Ćwichuła  oraz panie z koła gospodyń wiejskich. Ogółem były 34 osoby w różnym wieku. Jak na pierwszy raz całkiem niezła frekwencja.

 

Narodowego czytanie – odczytaniem okolicznościowego listu od Prezydenta RP oraz prezentacją multimedialną o życiu i twórczości pisarza - rozpoczęła pani Mariola Huzar, dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko. Chóralne czytanie o tym, co wyprawiali „Paweł i Gaweł” słychać było w całych Wojciechowicach.

 

Głównym elementem spotkania było czytanie „Zemsty” w czterech aktach z podziałem na role:

Cześnik Raptusiewicz - pan Franciszek Piszczek

Klara, jego synowa – Dorota Felcenloben

Rejent Milczek – Paweł Dżugaj

Wacław, syn Rejenta – ks. Janusz Garula

Podstolina – Jadwiga Ćwichuła

Papkin – Elżbieta Mazurkiewicz

Dyndalski, marszałek Cześnika – Ewa Bielawska

Śmigalski, dworzanin Cześnika – Mariola Huzar

Perełka, kuchmistrz Cześnika – Aneta Piątkowska

Atmosfera czytania była niesamowita…. Każdy odegrał swoją rolę w znakomitym stylu Fredrowskiej komedii, opartej na zachowaniach charakterystycznych dla kultury sarmackiej.

 

Były też inne atrakcje. Konkurs plastyczny na ilustrację do „Wieczerzy z gwoździa”, który zgromadził przy sztalugach dziewięć osób. Pierwsze trzy miejsca zajęły prace autorskie Pauliny Kraj, Pauliny Mazurkiewicz i Alicji Korczak. Pisano również dyktando z „Czyżyka i zięby”. Pierwsze miejsce zajęła Ewa Bielawska, drugie Dorota Felcenloben, a trzecie Angelika Brysiak. Natomiast Mistrzami Głośnego Czytania „Dwóch kogutów” zostały Paulina Kraj, Paulina Mazurkiewicz i Alicja Korczak. Nagrodę rzeczową – komplet filiżanek – wylosowała pani Ewa Bielawska z Wojciechowic.

 

Przy zaangażowaniu bibliotekarzy Izabeli Muchy i Aliny Sydorko oraz stażystów Marty Walkowicz i Pawła Dżugaja udało się stworzyć kameralną atmosferę biblioteki plenerowej, gdzie z przyjemnością na finał skonsumowano przepyszny tort Pana Jowialskiego, wypieczony i podarowany przez KGW „Wojciechowiczanki”. Serdecznie dziękujemy!

 Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP