Polecamy
Andrzej Buck, Monika Simonjetz, Dawid Kotlarek 35,00 PLN

Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE... więcej >

Pamięć i Słowo II

Data dodania: 23.09.2013

Pamięć i Słowo II

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich - Oddział w Przemyślu oraz Przemyska Biblioteka Publiczna organizują 12 października 2013 r. imprezę pod nazwą Pamięć i Słowo II, na którą złożą się: konkurs recytatorski, prelekcja Dariusza Pado pt. „Jerzy Ficowski - szlojmer pamięci”, otwarcie wystawy fotograficznej Jacka Szwica „Żydzi we współczesnym Lwowie” wraz z prelekcją na temat zabytków kultury żydowskiej w Przemyślu, koncert muzyki klezmerskiej w wykonaniu zespołu NeoKlez”.

Zarówno Przemyska Biblioteka Publiczna, jak i przemyski Oddział SBP od czterdziestu sześciu lat mieszczą się w budynku synagogi Scheinbacha. Pod koniec bieżącego roku opuszczamy ten gmach w związku z pozyskaniem nowego lokalu. Stąd pomysł na uroczyste pożegnanie z synagogą. 

Nazwa imprezy, Pamięć i Słowo II, nawiązuje do konkursu sprzed dziesięciu lat i określa naszą ideę, aby przy pomocy literatury i pięknego słowa spróbować ocalić pamięć o nieistniejącym świecie, magicznych miejscach, ludziach, którzy odeszli, o straszliwej zbrodni dokonanej na całym narodzie, ale także o mądrości przekazywanej przez stulecia, uroku codzienności, interesującej odmienności obyczaju.

Impreza ma przypomnieć o wielkim bogactwie, jakie wniosła spuścizna Żydów do kultury polskiej, o pisarzach z rodowodem żydowskim, którzy kształtowali polską literaturę narodową, w tym najpiękniejszą poezję. Jednocześnie chcemy powrócić do czasów, kiedy Przemyśl, podobnie jak wiele miejscowości, był miastem wielokulturowym, a wielotysięczna społeczność żydowska współtworzyła jego codzienność i pozostawiła w nim niezliczone ślady duchowe i materialne, które zechcemy przypomnieć.

Przedsięwzięcie objęte honorowym patronatem Prezydenta Miasta Przemyśla skierowane jest do mieszkańców naszego miasta. Szczególnie zależy nam na młodych odbiorcach, do których kierujemy zarówno przekaz o nieodzownej „pamięci”, jak i piękne „słowo”.

Imprezę dofinansowano ze środków Urzędu Miejskiego w Przemyślu

nad. Ewa Lis


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP