Polecamy
25,00 PLN 35,00 PLN

Monografia powinna zająć ważne miejsce wśród publikacji poświęconych zagadnieniom kultury,... więcej >

Festiwal nowych form

Autor: Biblioteka: Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle Województwo: podkarpackie
Data dodania: 03.10.2013

W ramach VIII Festiwalu Poezji i Prozy zostały zaprezentowane nowatorskie formy twórczości literackiej.  Dzięki wykorzystaniu kultury cyfrowej, nowoczesnych technologii i nowych mediów uczestnicy mieli okazję poznać  różnorodne formy tekstu literackiego.

Arkana multipoezji objaśnił na wykładzie Michał Zabłocki, poeta z dużym doświadczeniem literackim,  pomysłodawca rozpowszechniania słowa na chodnikach i murach.  Znakomitym rozwiązaniem dla pomysłu poety okazała się nowa technologia, która umożliwiła globalny zasięg tekstów literackich. Sprzęgnięcie poezji i Internetu na stronie emultipoetry stworzyło mnóstwo możliwości udziału we wspólnej zabawie i edukacji.  Po kilku latach funkcjonowania w Internecie i realu okazało się, że poezja nie jest hermetyczna a wręcz przeciwnie,  komentuje rzeczywistość, jest ważkim nośnikiem treści obyczajowych i politycznych. Po wykładzie młodzież szkół ponadgimnazjalnych uczestniczyła w dwudniowych warsztatach „Poetyckie czatowanie”. Jedną z możliwości twórczego działania jest pisanie wierszy na czacie. Pomysłodawca projektu Michał Zabłocki zadbał o jakość  wizualną i merytoryczną. Jedna z uczestniczek warsztatów tak skomentowała stronę emulipoetry: Od roku piszę wiersze na tej stronie i cenię sobie szczerość i kulturę współpracujących jurorów takich jak Józef Baran, Ewa Chruściel, Aneta Kielan. Kolejnym  elementem warsztatów była praca w grupach. W drugim dniu młodzi adepci poezji czytali własne teksty. Ostatnim zadaniem było wspólne napisanie songu o jasielskiej bibliotece do wybranej melodii. Wbrew pozorom nie było to proste wyzwanie.

Dwudniowy blok poświęcony  multipoezji zakończył  koncert Czesława Mozila. W repertuarze znalazły się utwory z albumu "Debiut" , które powstały na czacie w trakcie spotkań użytkowników portalu Multipoezja. Koncert, a właściwie monodram,  przyniósł albo oczarowanie, albo rozczarowanie, ale nie pozostawił widza obojętnym. To nie koncert, którego zamysłem było zaprezentowanie utworów muzycznych. Tu muzyka łączyła się ze słowem. Z tego więc  powodu spotkanie stało się niepowtarzalne. Czesław Mozil nie tylko wykreował pewną postać sceniczną, ale też dużo powiedział  o sobie jako artyście i człowieku.

 

26 września odbyło się spotkanie z ojcem i teoretykiem poezji cybernetycznej Romanem Bromboszczem. Poeta jest całkowicie oddany cyberopoezji, jednak zapytany o typowe narzędzia pisarskie powiedział: Nie jestem oderwany od świata zeszytu. Przekaz Cyberpoezji jest skierowany do ludzi młodych. To estetyka szumów, bliczy i obrazów. Kwestionujący natchnienie, tekstualny gotowy obiekt,  malarski hand made. Lektura tekstu nie jest linearna, jednak w poezji nowego typu istotna jest forma, gdzie tekst jest pretekstem.

 

Blok poświęcony nowoczesnej poezji zakończył  performance "Dialog trzech sztuk: poezji, muzyki i sztuk wizualnych". Był  to występ grupy Crossover z Krakowa, w skład której wchodzą poeci Krzysztof Szeremeta, Dawid Kasiar, Piotr Jemioło, twórca związany z szeroko pojetymi sztukami wizualnymi oraz Alberta Kociuby,  poety z jasielskiego Klubu Inicjatyw Artystycznych "Wschód". Cała grupa wspólnie zaprezentowała swoje wiersze, które improwizowane były muzyką DJów oraz  zmieniającymi się wizualizacjami, prezentowanymi w holu biblioteki.

Projekt VIII Festiwal Poezji i Prozy dofinansowany był ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Partnerem VIII Festiwalu Poezji i Prozy był  Jasielski Dom Kultury. Patronat medialny nad Festiwalem spawowały: TVP Rzeszów, Polskie Radio Rzeszów, TV Jasło, Gazeta Codzienna „Nowiny” oraz portale: www.nowiny24.pl, www.jaslo4u.pl; www.jaslonet.pl; www.miastojaslo.pl www.terazJaslo.pl;  www.twojejaslo.pl; www.wirtualnejaslo.pl; www.itvpodkarpacie.pl; www.itvPołudnie.pl


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP