Polecamy
45,00 PLN

Monografia odzwierciedla zainteresowania naukowe teoretyków i praktyków, którzy w swojej... więcej >

Powrót do zwolnienia podmiotowego z VAT

Data dodania: 08.10.2013

Powrót do zwolnienia podmiotowego z VAT

Podatnik VAT, który zamierza powrócić do zwolnienia podmiotowego z VAT, musi wziąć pod uwagę fakt, że w niektórych przypadkach zmiana ta może wiązać się z obowiązkiem korekty podatku naliczonego, odliczonego przy zakupie wyposażenia, środków trwałych czy towarów handlowych, których podatnik nie sprzedał.

Jeden z naszych Czytelników w pytaniu do redakcji wskazał, że jest czynnym podatnikiem VAT. Od początku 2014 r. zamierza powrócić do zwolnienia podmiotowego z VAT. W marcu br. kupił lokal użytkowy, który odda do używania w październiku. W związku z tym zadał pytanie: czy od wydatków związanych z jego remontem może odliczyć VAT, a w kolejnych latach dokonać jego korekty?

Prawo do odliczenia VAT przysługuje w zakresie, w jakim nabywane towary i usługi są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności opodatkowanych. Wynika to z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT. Zatem jeśli wydatki, o których mowa w pytaniu, zostały poniesione w związku z prowadzeniem działalności podlegającej opodatkowaniu VAT, Czytelnik ma prawo do odliczenia VAT z faktur dokumentujących ich nabycie.

Czytaj całość wyjaśnienia.

Źródło: winienczyma.bn.org.pl


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP