Polecamy
27,00 PLN

„Celem publikacji – przygotowanej dzięki wsparciu Narodowego Instytutu Dziedzictwa... więcej >

Euroregionalne spotkanie obywatelskie

Autor: Biblioteka: BIBLIOTEKA PUBLICZNA GMINY KŁODZKO Województwo: dolnośląskie
Data dodania: 20.10.2013

W sobotę dnia 21 września 2013 roku dwudziestoosobowa delegacja seniorów-czytelników ze Starkowa wraz z sołtysem panem Danielem Kaźmierczakiem odwiedziła swoich przyjaciół w czeskim obec Libel, z którym podpisała umowę o współpracy cztery lata temu. Spotkała się również z seniorami z Klubu Seniora z Rychnova nad Kneźnou.

 

Działanie zorganizowane było przez Bibliotekę Publiczną Gminy Kłodzko w ramach

                  projektu „EUROREGIONALNE SPOTKANIA OBYWATELSKIE” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska- Rzeczpospolita Polska 2007 -2013 oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Glacensis „Przekraczamy granice”

i było ono kontynuacją zapoczątkowanego w maju cyklu sześciu spotkań, których celem jest integracja międzypokoleniowa oraz obustronne poznawanie historii, kultury i literatury przez obywateli polskich i czeskich.

 

Koordynator projektu pani Mariola Huzar - dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko oraz starostka obec Libel pani Božena Šedová, przy wsparciu przewodniczącego Stowarzyszenia Rozwoju Regionalnego i Współpracy Czesko-Polskiej w Rychnov nad Kneźnou pana Vladimira Hulmana wspólnie omówili to, co już udało się zrealizować na rzecz integracji międzypokoleniowej oraz przedstawili główne cele projektu, które będą realizowane do sierpnia 2014 roku.

 

Działania zawarte w projekcie mają przeciwdziałać wykluczeniu społecznemu, stymulować aktywność ludzi starszych w środowisku oraz budować i rozwijać relacje z młodym pokoleniem. Ocalić od zapomnienia rodzinne historie seniorów, ich własną twórczość, która zostanie utrwalona w formie tomiku wierszy, książki-wspomnień, zakładek do książek i plakatu promującego czytelnictwo.  

 

Odbyły się także dwie projekcje reportażu filmowego z majowego Święta Niezapominajki w Krosnowicach, które są dowodem na to, że seniorzy chcą być aktywni i chcą dzielić się swoimi pasjami. Po takich przeżyciach pan sołtys Starkowa zadeklarował, iż jeszcze w tym roku w Starkowie zawiąże się klub seniora oraz punkt biblioteczny.

 

W przyjacielskiej atmosferze rozmawiano o aktywności i pasjach seniorów, integracji międzypokoleniowej, współpracy polsko-czeskiej oraz o planach na przyszłość. O dokumentację zdjęciową zadbała Izabela Mucha – młodszy bibliotekarz z Wojciechowic.

 

Ważnym elementem wizyty był również bardzo absorbujący spacer monitorujący aktywność władz na rzecz lokalnej społeczności, a zwłaszcza w pełni uzbrojone osiedle działek pod zabudowę mieszkaniową. Obok budynku urzędu altana rekreacyjna do grillowania. Stary zabytkowy młyn zagospodarowany w przepiękną prywatną nieruchomość wraz z ogrodami.

Udało się także obejrzeć kilka zabytkowych obiektów Rychnova, które opowiadają o historii naszego sąsiada.

 

W ramach środków projektowych sfinansowano: usługę transportową, tłumacza ustnego oraz relację filmowo-telewizyjną, która jest dostępna na stronach internetowych: http://www.tvklodzka.pl, www.bibliotekagmina.klodzko.plPartner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP