Polecamy
21,00 PLN 45,00 PLN

Autorom zebranych w tomie tekstów przyświecał cel przypomnienia wartości, znaczenia i roli... więcej >

„650 lat w służbie książki” - konferencja prasowa na Targach Książki w Krakowie

Data dodania: 29.10.2013

„650 lat w służbie książki” - konferencja prasowa na Targach Książki w Krakowie

Podczas 17 Targów Książki w Krakowie 25 października 2013 r. Komitet Porozumiewawczy Bibliotekarzy, Księgarzy i Wydawców zorganizował konferencję prasową poświęconą inicjatywie „650 lat w służbie książki”. Dla upamiętnienia wydania w maju 1364 roku przez Kazimierza Wielkiego aktu założenia Studium Generale (dzisiaj Uniwersytet Jagielloński), w którym wśród innych pracowników uczelni został wymieniony stacjonariusz - osoba odpowiedzialna za wytwarzanie, udostępnianie i rozpowszechnianie ksiąg wówczas rękopiśmiennych.

Komitet Porozumiewawczy, skupiający najważniejsze organizacje bibliotekarzy, księgarzy i wydawców postanowił podąć w roku 2014 szereg działań, które przypomną rolę książki w rozwoju kulturalnym i cywilizacyjnym społeczeństwa. Jubileuszowy rok będzie także okazją do refleksji nad obecną kondycją książki i czytelnictwa w Polsce, a także tradycyjnego i elektronicznego rynku wydawniczego. Inicjatywa Komitetu Porozumiewawczego zyskała poparcie Instytutu Książki, Biblioteki Narodowej i Biblioteki Jagiellońskiej.

Na konferencji red. Irena Janowska, reprezentująca Polskie Towarzystwo Wydawców Książek przedstawiła założenia obchodów „650 lat w służbie książki”, planowane imprezy i inicjatywy organizowane w całym kraju dla uczczenia jubileuszu. Krzysztof Kaleta, inicjator jubileuszu, przypomniał, że nie ogłaszamy roku bibliotekarza, księgarza czy wydawcy, ale czytelnika, gdyż książka istnieje dopóki jest czytana. Komitet Porozumiewawczy zwrócił się do Sejmu RP o ustanowienie roku 2014 Rokiem Czytelnika.

Na konferencję prasową został przygotowany pięknie wydany folder prezentujący także logo jubileuszu „650 lat w służbie książki” autorstwa grafika książki Andrzeja Tomaszewskiego. Na oficjalne otwarcie roku jubileuszowego 12 grudnia br. w siedzibie Klubu Księgarza w Warszawie planowane jest uruchomienie specjalnego serwisu jubileuszu na portalu www.sbp.pl, informującego o ogólnopolskich i lokalnych imprezach w bibliotekach, księgarniach, w środowiskach akademickich, na wystawach i targach książki, w szkołach i w innych środowiskach.

W konferencji wzięli udział przedstawiciele komitetu organizacyjnego obchodów, którzy prezentowali ważniejsze wydarzenia planowane w przyszłym roku w ramach obchodów jubileuszowych. Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich reprezentowała Joanna Pasztaleniec-Jarzyńska, Stowarzyszenie Księgarzy Polskich - przewodniczący: Waldemar Janaszkiewicz, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Księgarzy - przewodniczący: Jerzy Mechliński, Stowarzyszenie Wydawców Katolickich - prezes ks. Roman Szpakowski; Stowarzyszenie Wydawców Szkół Wyższych - Dorota Ślachciak, Polską Izbę Książki - dr Grażyna Szarszewska, Izbę Księgarstwa Polskiego - prezes: Henryk Tokarz, Polską Izbę Druku - prezes: Edward Dreszer.

Na konferencje przybyli dziennikarze, wydawcy, księgarze, a także bibliotekarze z Biblioteki Jagiellońskiej i z małopolskich struktur SBP.

nad. Joanna Pasztaleniec-Jarzyńska


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP